ΒΟΛΕΪ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 2014 - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 3-1 σετ (ΤΕΛΙΚΟ)

Την μοναδική στιγμή χαράς και επιτυχίας στην "κοκκινόμαυρη" οικογένεια για την σεζόν 2017-18, χάρισε η ομάδα βόλεϊ γυναικών της Παναχαΐδας, που το Σάββατο επικράτησε 3-1 του Ερυρθού Αστέρα στην Αγυιά και την 6η αγωνιστική των μπαράζ και ανέβηκε ως στην Β' Εθνική...

Βέβαια, το ματς στο γήπεδο της "βασίλισσας" δεν ήταν εύκολο, το αντίθετο. Ο Ερυθρός Αστέρας με μια απίστευτη ανατροπη στο 1ο σετ, όπου η Παναχαΐδα είχε προηγηθεί με 14-8 (!), τελικά έδωσε το σετ στις φιλοξενούμενες που προγήθηκαν με 25-17 και έβαλαν... δύσκολα στις αντιάλους τους, που όμως στο 2ο σετ έκανε περίπατο, με εξαιρετικό σερβίς και πολύ καλό 1ο χρόνο, με 25-15 έφτασε στην ισοφάριση και το 1-1.

Το μεγάλο όμως ντέρμπι διεξήχθη στο 3ο σετ, όπου ο Ερυθρός Αστέρας παραλίγο να χαλάσει την γιορτή των "ροσονέρι", με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο τέλος και με 25-21 να γίνεται το 2-1 που έδωσε το έναυσμα για την άνοδο... Με την ψυχολογία υπέρ της, η Παναχαΐδα με 25-15 πήρε και το 4ο σετ και με τη νίκη της πανηγύρισε την άνοδο για 1η φορά στην ιστορία της.

Τα σετ: 17-25, 25-15, 25-21, 25-15...

Οι συνθέσεις...
Παναχαΐδα (Τριανταφυλλοπούλου): Ζαφειροπούλου, Κωνσταντινοπούλου, Γιαννοπούλου, Κουμουνδούρου, Χαϊτόγλου, Τριανταφυλλοπούλου, Κούγια, Φουρίκη, Κατσούλα, Μυλωνά, Ρουμελιώτη και Λαμπροπούλου
Ερυθρός Αστέρας (Λεγάτου): Τσερεμπέϊ, Μαρκέτου, Ραζακλή, Κόλλια Ελ., Γκοτζιά, Στυλιανοπούλου, Γκοτζιά, Κατσάρα, Τσιόδουλου, Κόλλια Δημ., Κοντραφούρη, Μποτσάκη, Προσκεφαλά, Κασπίρη.
Διαιτητές: Πετούσης - Μπακλέσης.