ΑΝΔΡΕΣ

Με κόντρα ιστορία...

Κανείς δεν μπορεί να σου στερήσει τα όνειρα... Και όταν η ώρα φέρνει αναμετρήσεις που οι αριθμοί και η προϊστορία δεν σε ευνοούν, τότε αυτά γίνονται ακόμη μεγαλύτερα... Απέναντι στον Ολυμπιακό τα πράγματα είναι πάντα δύσκολα και εν μέσω της τρικυμίας διοικητικών εξελίξεων που από χθες το βράδυ έχουν κατακλύσει το διαδύκτιο, οι "ροσονέρι" καλούνται να γράψουν ιστορία.

Η Παναχαϊκή υποδέχεται τον Ολυμπιακό, στην 11η συνάντηση τους στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας και αυτή θα είναι η με την Πατρινή ομάδα ως γηπεδούχο. Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 8 νίκες, ένα ματς κρίθηκε στα πέναλτι (0-0 κ.α., 4-3 πεν), ενώ οι "ροσονέρι" έχουν κατακτήσει μόνο μια ισοπαλία (0-0).

Ας ρίξουμε μια ματιά στην ιστορία ανάμεσα στις δύο ομάδες...

ΗμερομηνίαΦάσηΣΚΟΡ
02/04/1961Ολυμπιακός-Παναχαϊκή«32»4-2
07/07/1968Παναχαϊκή-ΟλυμπιακόςΠροημιτελικά3-8
19/03/1975Ολυμπιακός-Παναχαϊκή«16»1-0
02/03/1977Ολυμπιακός-ΠαναχαϊκήΠροημιτελικά2-1
08/03/1978Παναχαϊκή-Ολυμπιακός«16»3-4 πεν.
04/12/2002Παναχαϊκή-Ολυμπιακός«16» Α' ματς0-2
22/01/2003Ολυμπιακός-Παναχαϊκή«16» Β' ματς0-0
28/11/2012 Ολυμπιακός-Παναχαϊκή«32» Α' ματς2-0
19/12/2012Παναχαϊκή-Ολυμπιακός«32» Β' ματς0-3 (α.α.)
23/09/2014Παναχαϊκή-Ολυμπιακός2η Αγ. Ομίλων0-1

#1 (02/04/1961) ΦΑΣΗ ΤΩΝ "32"
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 4-2
8' Ψύχος, 39' Πολυχρονίου, 56' Σουρούνης, 65' αυτ. Κεκάτος / 17' Κοζαδίνος, 32' Κακαβάς

Η σύνθεση...
Παναχαϊκή: Μοσχούτης, Κορίκης, Κεκάτος, Γιαννιώτης, Πατρώνης, Κακκαβάς, Κούσης, Αντωνάτος, Ζιέμης, Βεργίνης, Κοζαδίνος.

ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ...
"Ο Ολυμπιακός, προηγειθείς εις το 9’ της Παναχαϊκής από κεφαλιάν του Ψύχου, ευρέθη 25’ αργότερον να ηττάται από το τεχνικόν συγκρότημα των Πατρών 1-2, καθώς οι παίκται της Παναχαϊκής με ωραίον ομαδικό παιχνίδι αξιοποίησαν το σχετικώς καλύτερον παιγνίδι των και επέτυχαν δύο ωραία γκολ με σουτ των Κοζαδίνου (17’), κατόπιν λάθους του Στεφανάκου, και Κακαβά (33΄). Ο Πολυχρονίου, όμως με ισχυρόν σουτ επέτυχε να ισοφαρίση εις το 40’.
Κατα το β’ ημίχρονον η Παναχαϊκή εξηκολούθησε να είναι απειλητική και να αποδίδη ωραία, πλην όμως το «ανοικτό» παιγνίδι, που έπαιζε, διηυκόλυνε τους πλεόν πεπειραμένους Πειραιεις κυνηγούς να είναι αποδοτικώτεροι εις τας επιθέσεις των. Έτσι όταν ο Σουρούνης με θαυμάσιον βολέ(το ωραιότερον γκολ του αγώνος) έδωσε την πρωτοπορίαν εις τον Ολυμπιακόν (56’), το ματς έκλινε πλέον προς την πλευράν των Πειραιωτών, το γκολ δε που εσημείωσε κατα λάθος ο Κεκάτος εις βάρος της ομάδος του (66’), απετέλεσε την χαριστικήν βολήν και ανέκοψε τον ενθουσιασμόν των Πατρινών.
Αξίζει να σημειωθή ότι προηγουμένως η Παναχαϊκή είχεν ισοφαρίσει πάλιν δια του Βεργίνη, αλλά το γκολ είχε ακυρωθή δικαίως διότι προηγήθη φάουλ επί του Θεοδωρίδη.
Γενικώς το ματς παρουσιάσεν αρκετόν ενδιαφέρον με την εξέλιξιν που είχεν. Ο Ολυμπιακός ενεφανίσθη κατώτερος των προσφάτων ικανοιποιητικών εμφανίσεων του, είναι ευτύχημα δε δι’ αυτόν το ότι η Παναχαϊκή δεν προσεπάθησε να διαφυλάξη το 2-1 με αμυντικόν παιγνίδι. Οι παίκται του είχαν ολίγα καλά διαστήματα και πλην του εξαιρετικού Ποσειδώνος ουδείς μπορεί να χαρακτηρισθή διακριθείς.
Η Παναχαϊκή επραγματοποίησε λαμπράν εμφάνισιν και εις πλείστα σημεία του αγώνος υπήρξε καταφανώς ανωτέρα ως ομάς. Χθες της έλειπε μόνον η πείρα, δια να επιτύχη την μεγάλην"

#2 (07/07/1968) ΦΑΣΗ ΤΩΝ "8"
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 3-8
19' Δαβουρλής, 42' Μιχαλόπουλος, 48' Καπανδρίτης / 9' Αγγελής, 25', 38', 58', 69', 75' Σιδέρης, 63' Γιούτσος, 65' Βασιλείου

Το ρεπορτάζ της ΕΠΟΧΗΣ:

Απίστευτο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει το μεγαλύτερο σκορ της χρονιάς. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο για 45 λεπτά με το σκορ στο 3-3 στο 48', αλλά μετά από αυτό οι Πειραιώτες έφτασαν στο εντυπωσιακό 8-3. Οι εφημερίδες της εποχής εξυμνούν την επίθεση της Παναχαϊκής και στέκονται στα αμυντικά προβλήματα...

Οι συνθέσεις...
Παναχαϊκή: Σαραντόπουλος, Καραμπινάς, Τσοκάλης, Νικολάου, Σίδερης, Λιάρος, Ρήγας, Μιχαλόπουλος, Στραβοπόδης, Δαβουρλής, Καπανδρίτης.
Ολυμπιακός: Ξαρχάκος, Γκαϊντατζής, Ζαντέρογλου, Πολυχρονίου, Παυλίδης, Αγανιάν, Βασιλείου, Γ. Σιδέρης, Ν. Σιδέρης, Γιούτσος, Αγγελής.
Διαιτητές: Βαμβακόπουλος (Κώτσος - Ζώης).

#3 (19/03/1975) ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16"
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1-0
14' Κρητικόπουλος

#4 (02/03/1977) ΦΑΣΗ ΤΩΝ "8"
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 2-1
47' Κυράστας, 64' Συνετόπουλος / 54' Ψαρράς

#5 (08/03/1978) ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16"
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 0-0 (3-4 πεν.)

Το περιβόητο παιχνίδι του... Πουπάκη (!) Η αναμέτρηση μπροστά σε 15.000 θεατές, έληξε με τον διαιτητή του αγώνα κ. Αμπατζή να είναι κεντρικό πρόσωπο, αφού τα 120 λεπτά έληξαν χωρίς σκορ (0-0) και χρειάστηκαν 14 πέναλτι για να έχουμε νικητή.
Εκεί όπου ο πορτιέρο του Ολυμπιακού απέκρουσε 3 πέναλτι (Δαβουρλή, Σταματόπουλου, Γεωργόπουλου), αλλά στα επιπλέον πέναλτι (2-2 τα πρώτα 5), ο Σπεντζόπουλος έκανε το 3-2, ο Βρεκούσης απέκρουσε του Σιώκου, αλλά ο ρέφερι του ματς, έδωσε επανάληψη, με αιτιολογία ότι κουνήθηκε ο τερματοφύλακας των Πατρινών (!) Αποτέλεσμα να γίνει το 3-3 και ο Πουπάκης μετά την άστοχη εκτέλεση του Καραμανλή το δοκάρι, έκανε το 3-4 χαρίζοντας την πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός: Πουπάκης, Ανδρούτσος (115' Σορώτος), Σιώκος, Κατσαβάκης, Μαργιόλης, Κυράστας, Αϊδινίου, Καραβίτης, Κρητικόπουλος, Σπενς, Περσίας (85' Σόρενσεν).
Παναχαϊκή: Βρεκούσης, Καραμανλής, Σασσάνης, Κρεμμύδας, Κάλφιν, Ψαράς, Στραβοπόδης, Δαβουρλής, Σταματόπουλος, Σπεντζόπουλος, Αποστολίδης (113' Γεωργόπουλος).
Διαιτητές: Αμπατζής (Οργαντζής - Βικέας).

#6 (04/12/2002) ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16" / α' ματς
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 0-2
67' Καστίγιο, 84' Χούτος

Το ρεπορτάζ του αγώνα (ΠΗΓΗ: ΤΑ ΝΕΑ)

"Οι «ρεζέρβες» τού Ολυμπιακού έβαλαν τα θεμέλια τής πρόκρισης στην προημιτελική φάση τού Κυπέλλου από το χθεσινό πρώτο παιχνίδι στην Πάτρα, όπου επικράτησαν της Παναχαϊκής με σκορ 2-0 και η ρεβάνς στη Ριζούπολη φαίνεται ότι θα είναι τυπική διαδικασία.
Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα στο β" ημίχρονο, καθώς βοήθησαν οι τρεις αλλαγές: Χούτος, Πατσατζόγλου, Μαυρογενίδης. Οι γηπεδούχοι έδωσαν μεγάλη βαρύτητα στην άμυνά τους, έπαιξαν με το σύστημα των αντεπιθέσεων με τους Ιστιόλ, Κουτσοσπύρο και προσπάθησαν με δυνατά μαρκαρίσματα να εξουδετερώσουν τους αντιπάλους τους.
Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο, οι παίκτες του δεν κατόρθωσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Νινιάδης σε ρόλο επιτελικού μέσου ήταν ο κινητήριος μοχλός των «ερυθρολεύκων», ο Τζιοβάνι πέρασε έξυπνες πάσες στο επιθετικό δίδυμο Οφορίκουε, Άλβες. Ο Γκανέζος και ο Ουρουγουανός έμειναν μακριά από τα αντίπαλα δίχτυα, ενώ δεν είχαν καλή συνεργασία. Ο Κάτανετς τους αντικατέστησε στο β" ημίχρονο.
Στην άμυνα ο Μπερμούδες (λίμπερο) και οι δύο στόπερ (Αμανατίδης, Κωστούλας) δεν είχαν μεγάλη πίεση. Πάντως, όσες φορές χρειάστηκε η τριπλέτα στην άμυνα είχε σωστή λειτουργία και καθάρισε τις φάσεις.
Η Παναχαϊκή δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία τού Κατεργιαννάκη. Στο πρώτο 45λεπτο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μόνο ένα αξιόλογο σουτ με τον Ιωάννου στο 29′ (η μπάλα πέρασε άουτ).
Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο 19′: Ο Τζιοβάνι έβγαλε πάσα στον κενό χώρο στον Άλβες, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
Στο 37′ ο Νινιάδης «έπιασε» δυνατό σουτ και απέκρουσε με υπερένταση ο Μπαλτιμάς. Ο Άλβες δεν μπόρεσε να αναδειχθεί σκόρερ στο 41′. Ο Ουρουγουανός επιθετικός απέφυγε τον Μπαλτιμά, αλλά το σουτ ήταν αδύναμο και έδιωξε την μπάλα ο Μπαντάς.
Στο 67′ ο Αμανατίδης πραγματοποίησε σέντρα και ο Νέρι Αλμπέρτο Καστίγιο με ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα  (0-1). Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Χούτος με κοντινό σουτ στο 84′. Προηγήθηκε φάουλ τού Νινιάδη και κεφαλιά τού Μπερμούδες.

Ικανοποιητική ήταν η διαιτησία τού Μπριάκου. Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Μπαντάς, Μπονάνι, Αμπελάς, Στεφανής, Καστίγιο.

Παναχαϊκή: Μπαλτιμάς, Βαβίλης, Ιωάννου, Μπαντάς (44′ Γκουζιώτης), Λιγνός, Στεφανής, Μορίνι, Μπονάνι, Αμπελάς, Ιστιόλ (56′ Στοίνοβιτς), Κουτσοσπύρος (85′ Παπαδόπουλος).
Ολυμπιακός: Κατεργιαννάκης, Μπερμούδες, Αμανατίδης, Κωστούλας, Πουρσανίδης, Κόντης (62′ Μαυρογενίδης), Καστίγιο, Νινιάδης, Τζιοβάνι, Οφορίκουε (46′ Χούτος), Άλβες (46′ Πατσατζόγλου).

ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ
Ο Σρέτσκο Κάτανετς ήταν ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του. Δήλωσε: «Πάντα είναι δύσκολο μέχρι να πετύχεις το πρώτο γκολ. Νικήσαμε δίκαια. Οι ποδοσφαιριστές μας προσπάθησαν πολύ».

Ο Ηλίας Αρμόδωρος είπε: «Έμεινα ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα και το πάθος των παικτών. Δοκίμασα κάποιους παίκτες να δούμε τις λύσεις που έχουμε. Η ομάδα χρειάζεται τρεις-τέσσερις μεταγραφές τον Ιανουάριο».

*** Επεισόδια δημιουργήθηκαν μετά τη λήξη τού αγώνα Παναχαϊκή – Ολυμπιακός έξω από το γήπεδο μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων. Η Αστυνομία έκανε τρεις συλλήψεις, ενώ τραυματίστηκε ελαφρά η Μ. Βουτσινά, η οποία διακομίστηκε στο νοσοκομείο, όπου τις παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες."

#7 (22/01/2003) ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16" / β' ματς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 0-0

#8 (28/11/2012) ΦΑΣΗ ΤΩΝ "32" / α' ματς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 2-0
47' Τζιμπούρ, 71' Μήτρογλου