ΑΝΔΡΕΣ ΒΟΛΕΪ

Νίκη επί της συμπολίτισσας...

SONY DSC

Μια νίκη άνευ σημασίας (όπως άλλωστε και η ήττα από την Χαλκίδα) ήταν το αποτέλεσμα του δεύτερου αγώνα στο τουρνουά της Ολυμπιάδας για την Παναχαϊκή, που νίκησε με 3-1 σετ την "πορτοκαλί" ομάδα από του Ταραμπουρα, σε ένα ακόμη τεστ για τον Συνοδινό που προετοιμάζει τους "ροσονέρι" για την επερχόμενη Α1' Βόλεϊ...

Αναλυτικά...

(ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ)
Με νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στο τουρνουά  της Ολυμπιάδας η Παναχαϊκή, που στο τελευταίο παιχνίδι της διοργάνωσης, επικράτησε με 3-1 σετ της έτερης ομάδας της Πάτρας και διοργανώτριας.

Η Παναχαϊκή παρατάχθηκε με τον Συνοδινό να χρησιμοποιεί μόνο επτά παίκτες, τον Δημητριάδη και όσους δεν αγωνίστηκαν την πρώτη μέρα αφήνοντας στην κερκίδα τους Ρεκ, Μπαράχας, Σορμαζ, Λιβαθηνό, Ντονά, Βλαχοστάθη και Μένιο Ρουμελιώτη.

Ο Συνοδινός είχε τον Μανώλη Δημητριάδη στη πάσα, βασικό διαγώνιο τον Νίκο Ρουμελιώτη, κεντρικούς τους Μαυραγάνη και Γεωργάτο, ακραίους τους Κωστόπουλο και Κοτσιλιάνο και λίμπερο τον Ιτάλο.

Στο πρώτο σετ η «κοκκινόμαυρη» ομάδα έκανε περίπατο και έφτασε στην κατάκτηση του με το εντυπωσιακό 25-15, αλλά στη συνέχεια η Ολυμπιάδα όχι μόνο ισορρόπησε το ματς, αλλά κατάφερε να κάνει το 1-1 στα σετ με 25-20 και τα δύο σετ που ακολούθησαν κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με την Παναχαϊκή να τα κατακτά με 25-22 και 25-23.

* Πλέον η Παναχαϊκή στρέφει το βλέμμα της στο Λιγκ Καπ, που θα είναι η τελική πρόβα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 20-25, 25-22, 25-23)

Οι συνθέσεις…
Παναχαϊκή (Συνοδινός): Κοτσιλιάνος, Δημητριάδης, Γεωργάτος, Ν. Ρουμελιώτης, Μαυραγάνης, Κωστόπουλος, λίμπερο ο Ιτάλο.
Ολυμπιάδα (Δαρείος): Φιλίππου, Γεράνιος, Βασιλάκος, Ράπτης, Θεοδωράκης, Αυγέρος / λίμπερο ο Γεωργακόπουλος, (Ντόντης).
Διαιτητές: Γκόλφης – Λεβέντης.