ΑΝΔΡΕΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 0-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η Παναχαϊκή δοκιμάζεται στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου και την 9η αγωνιστική της "Super League 2"...

ΡΕΠΟΡΤΑΖ...
Καταφέρνοντας πρωτίστως να νικήσει κυρίως την ψυχολογία της και τον κακό αγωνιστικό χώρο και δευτερευόντως τον αντίπαλο, η Παναχαϊκή επικράτησε εύκολα του σχεδόν διαλυμένου Απόλλωνα Πόντου με 3-0 εκτός έδρας, στην 9η αγωνιστική της Super League στο γήπεδο της Καλαμαριάς. Τα γκολ της νίκης πέτυχαν οι Μαυριάς (44’, 63’) και Σιατραβάνης (55’), με τους Αχαιούς να έχουν σε εκπληκτική μέρα τον Ίσραελ Κολ.Σε έναν αγωνιστικό χώρο που μόνο για ποδόσφαιρο δεν ήταν, η Παναχαϊκή μπήκε στο ματς προσπαθώντας να επιτεθεί από αριστερά, με τον τοπικό Απόλλωνα να έχει πρωταγωνιστή τον Ολαϊταν, να είναι πιο ορεξάτος και να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό του. Σε ένα ισορροπημένο πρώτο 45λεπτο, η Παναχαϊκή αν και έδειξε κάποια αδυναμία στις επιστροφές, είχε πιο κλασικές ευκαιρίες με Μωραΐτη και Λινάρδο, ευτύχησε να προηγηθεί ακριβώς ένα λεπτό πριν το τέλος, με τον Μαυριά να σκοράρει σε κενή εστία.Αυτό το γκολ ουσιαστικά έκρινε το ματς, αφού όχι μόνο έριξε την όποια διάθεση των γηπεδούχων, αλλά ταυτόχρονα έδωσε και αυτοπεποίθηση στους Αχαιούς που με μεγαλύτερη άνεση έψαξαν το γκολ για να «κλειδώσουν» το 3ποντο στην επανάληψη και το πέτυχαν μόλις στο 55’ με τον Σιατραβάνη, λίγο πριν ο Μαυριάς και πάλι (63’) βρεθεί στο κατάλληλο σημείο μέσα στην περιοχή για να σκοράρει.

Στο τελευταίο μισάωρο ο Μπαξεβάνος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους «μικρούς» και παράλληλα κράτησε εκτός παίκτες που θα χρειαστεί να είναι «γεμάτοι» ενόψει των δύο μεγάλων ντέρμπι με Απόλλωνα Σμύρνης και Πλατανιάς τις επόμενες Παρασκευές στην Αγυιά…

Το "PgeOle" ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ και σας μεταφέρει...