ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΑΝΔΡΕΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡ. - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Στην Φιλιππούπολη δοκιμάζεται η Παναχαϊκή, που το μεσημέρι της Κυριακής αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Λάρισας (15:00) στην 4η αγωνιστική της Super League 2...

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:
Με τον βαθμό της ισοπαλίας από ένα ματς που τα είχε όλα, επιστρέφει στην βάση της η Παναχαϊκή, που στην 4η αγωνιστική της Super League 2 ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Απόλλωνα Λάρισας, στο γήπεδο της Φιλιππούπολης.
Σε μια έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται, η Παναχαϊκή μπήκε αδικαιολόγητα φοβισμένη, με αποτέλεσμα για 30 λεπτά ο τοπικός Απόλλωνας να κυριαρχήσει, δημιουργώντας απειλές με τους Γκουστάβο, Λίταινα και Σιφναίο που ήταν και τα πρόσωπα του αγώνα, είτε σε επιθέσεις που αναχαίτισαν ο Σούλης και οι αμυντικοί, είτε στην φάση του 21ου λεπτού, με τον Λίταινα να μονομαχεί με τον Πατάπη κερδίζοντας πέναλτι που μετουσίωσε σε τέρμα ο Σιφναίος. Από το σημείο εκείνο η Παναχαϊκή ανέβηκε με τον Κολ να αναλαμβάνει δράση, αλλά στάθηκε άτυχη τόσο στις φάσεις του Μωραΐτη, όσο και σε αυτή του Κυνηγόπουλου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το 1-0.
Στην επανάληψη ξανά οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι, αλλά όσο περνούσε η ώρα, η Παναχαϊκή ανέβαζε ρυθμό και πίεζε όλο και περισσότερο. Με τον Σιατραβάνη να είναι ο άνθρωπος που θα άλλαζε τις ισορροπίες, η Πατρινή ομάδα είχε άστοχο φάουλ του Λαρισαίου χαφ, ο οποίος όμως στο 82’ κέρδισε πέναλτι και αποβολή αντιπάλου και ισοφάρισε (1-1).
Οι «ροσονέρι» δεν έπαιξαν απλά με παίκτη παραπάνω, αλλά είδαν τον Απόλλωνα ν μένει με 9 στο 87’ όταν και ο Χατζής αντίκρυσε την κόκκινη του Θεοχάρη, αλλά η τύχη τους και η… αστοχία τους στέρησε την επική ανατροπή με τους Λινάρδο (93’) και Μωραΐτη (94’) να μην καταφέρνουν να κάνουν το 1-2.

Το "PgeOle" θα σας μεταφέρει όσα περισσότερα μπορεί για το ματς των "ροσονέρι" από την πόλη του κάμπου...