ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Ασταμάτητοι "Προφήτες"...

Την 6η νίκη του σε σύνολο 8 αγώνων σημείωσε ο Προφήτης Ηλίας. Το συγκρότημα του Παναγιώτη Κατσούπη, αν και αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του Δουκάκη (επαγγελματικές υποχρεώσεις) επικράτησε με 82-73 του Ίφιτου Πύργου εκτός έδρας και παρέμεινε σε επαφή με την κορυφή της Α2 ΕΣΚΑ-Η μετά την 8η αγωνιστική.

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ στη μεγαλύτερη διάρκειά του με καμμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και την τελική διαφορά των 9 πόντων να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ στην επίθεση (21-22) και να αγνοούν την αμυντική τους λειτουργία. Η ηλειακή ομάδα με επιθετικές αιχμές τους Δημήτρουλα και Μπεκρή πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα μικρό αβαντάζ 3 πόντων (37-34 ημ). Στην 3η περίοδο, ο Προφήτης Ηλίας όχι μόνο καλύπτει τη διαφορά αλλά χτίζει και μία δική του με 5 πόντους (45-50 στο 25'). Οι γηπεδούχοι αντιδρούν εκ νέου και με ένα επιμέρους 12-6 προηγούνται με 57-56 στο 30'. Ο αγώνας έχει πάρει φωτιά και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ, ώσπου φτάνουμε στο τελευταίο δίλεπτο (71-75) όπου και αποβάλλεται ο Μπεκρής των γηπεδούχων και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι με περισσότερες λύσεις και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία έφτασαν στη σπουδαία νίκη (73-82).

Οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο της "μαυροπράσινης" ομάδας αφιέρωσαν τη νίκη στον έφορο του ανδρικού τμήματος Δημήτρη Τρασάνη που αντιμετώπισε ένα ξαφνικό πρόβλημα υγείας.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-34 (ημιχ.), 57-56, 73-82.

Οι συνθέσεις...
Ίφιτος Πύργου:
Μπεκρής 16 (1), Μαντάς 7 (1), Μπουλούτας, Γεωργακάκος 18, Ντεβενέζος 8, Γ. Μπαχούρος, Δημήτρουλας 18 (2), Θ. Μπαχούρος 4, Βαγγέλης 2.
Προφ. Ηλίας/ΠΑΟΚ: Παντελίδης 7, Καψιμάλης 8, Λαμπρόπουλος 7, Σιαμαντάς 3 (1), Κωσταγιαννακόπουλος 22, Ζυγάς 18, Παπαδόπουλος 5, Αναγνωστόπουλος 12.
Διαιτητές: Μπούσιας-Κανελλόπουλος

Αήττητος ο Υπερίωνας...
Στο πανόραμα της 8ης αγωνστικής της Α2' ΕΣΚΑ-Η, ο  Υπερίωνας Αμαλιάδας πέρασε και από τα Ροϊτίκα νικώντας 62-57 στον Αχαιό Σαραβαλίου πετυχαίνοντας την 8η του νίκη στο πρωτάθλημα...

Στην 2η θέση οι  Ιτιές που ήταν η νικήτρια του ντέρμπι με τα Αραχωβίτικα (63-61). Μια ακόμη νίκη και για την ΣΦΗΚΑ που συνέτριψε 92-53 τα Ροΐτικα, ενώ στο ντέρμπι της... μέσης, η Γαλήνη επικράτησε του Δικεφάλλου (55-42).

Τέλος, το Σπόρτιγκ πήρε άνετο δίποντο με το 83-53 επί του Αχαιού ’47 ... Αναλυτικά...