ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Υπέκυψαν στην... σκληρότητα

Την ήττα γνώρισε η Εθνική ομάδα beach soccer από την Γερμανία με 2-1 στην 2η ημέρα της «2ης ευρωπαϊκής Λίγκα Beach soccer (E.B.S.L.)» που φιλοξενείται στο Βερολίνο.

Έτσι, οι οικοδεσπότες με 2 νίκες σε 2 ματς, κατέκτησαν την 1η θέση στην Β' Κατηγορία και ετοιμάζονται για την Χάγη, όπου και θα διεκδικήσουν την άνοδο τους στην Α' Κατηγορία.

Το παιχνίδι με την Εθνική μας ήταν σκληρό, με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και πολλά φάουλ. Μια αδράνεια -όπως και με τους Τούρκους-, ήταν η αιτία για να δεχτούμε το πρώτο γκολ από τον Τουρκ, μόλις 1 λεπτό μετά την έναρξη του αγώνα.

Αυτό το γρήγορο γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στους Γερμανούς, που κέρδισαν τις περισσότερες μάχες, ενώ κέρδισαν και πολλά φάουλ, με αποτέλεσμα να απειλούν συνεχώς την εστία των Ελλήνων.

Με συμπαγή άμυνα, οι προσπάθειες του Μπερτσιά, του Κωνσταντακόπουλου και του Τριανταφυλλίδη πήγαν στο... βρόντο, με τον Όλι στο τελευταίο λεπτό της 2ης περιόδου, να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο τέρμα με γυριστό.

Οι προσπάθειες της Ελληνικής ομάδας στο β' μέρος, όχι μόνο δεν μειώθηκαν, αλλά αντίθετα αυξήθηκαν και ανάγκασαν τους Γερμανούς σε μαζική άμυνα, με πολλές προσπάθειες να σταματάνε στα σώματα των αμυνομένων.

Δύο λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου, ο Μπούμπουρας με γυριστή κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και αύξησε τις ελπίδες για ανατροπή. Οι 'Ελληνες πίεσαν ακόμη περισσότερο, οι Γερμανοί χρησιμοποίησαν κάθε μέσο για να κυλήσει ο χρόνος και το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε νικητές.

Πολύ καλός και σήμερα ο Νεκτάριος Μπερτσιάς που ήταν απροσπέλαστος στην άμυνα, ενώ βοήθησε και επιθετικά, ενώ ο Νίκος Μπερτσιάς δεν κατάφερε να βρει διαδρόμους, με μόνιμα 2 Γερμανούς πάνω του, να προσπαθούν να τον ανακόψουν.

«2η Ευρωπαϊκή Λίγκα Beach Soccer (E.B.S.L.)»
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ…

Παρασκευή 3/8/2012…
(1.30μ.μ.): Ρουμανία-Ιταλία 1-0 πεν. (4-4 κ.α.)
(2.45μ.μ.): Τουρκία-Ελλάδα 2-5
Γκολ: Αντίλ (1-0), Νικ. Μπερτσιάς (1-1), Κουβαράς (1-2), Μπούσμπουρας (1-3), Νικ. Μπερτσιάς (1-4), Νεκτ. Μπερτσιάς (1-5), Μπάρικ (2-5)…
(4μ.μ.): Γαλλία-Ρωσία 2-5
(5.15μ.μ.:) Αζερμπαϊτζάν-Γερμανία 2-3