ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Προελαύνουν οι... Προφήτες

Φουλ για Α1' ο Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ...

Όλο και πιο κοντά στην Α1' ΕΣΚΑ-Η βρίσκεται ο Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ, που μετά το... "ντεφορμάρισμα" που πραγματοποίησε στα μέσα του β' γύρου, έχει πλέον μπει σε ξέφρενη πορεία στην κορυφή και μετά την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής, όπου και νίκησε τα Ροΐτικα εκτός έδρας με 68-46, είναι στην 1η θέση με 39 βαθμούς, μπροστά από Ληξούρι και Υπερίωνα που καραδοκούν...

* Και επειδή ΠΑΡΑΛΕΙΨΑΜΕ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ τα ρεπορτάζ των φίλων μας από τον Προφήτη Ηλία (στους οποίους ζητάμε συγνώμη), παρακάτω το πανόραμα των 4 τελευταίων ΝΙΚΗΦΟΡΩΝ αγωνιστικών...

22η Αγωνιστική: ΡΟΪΤΙΚΑ-ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ 46-68
Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε περισσότερο με τυπική διαδικασία, ο Πρ.Ηλίας επικράτησε των Ροϊτίκων με 46-68.
Το αποτέλεσμα ήταν προδεδιαγραμμένο, και μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον προπονητή της μαυροπράσινης ομάδας Παναγιώτη Κατσούπη να ξεκουράσει τους θεωρητικά βασικούς και να δώσει χρόνο συμμετοχής στους υπόλοιπους, δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα εν όψει των τεσσάρων κρίσιμων παιχνιδιών που ακολουθούν.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένα το παιχνίδι με αποτέλεσμα η φιλότιμη ομάδα των Ροϊτίκων να κρατιέται σχετικά κοντά στο σκορ (13-17 στο 10'). Οι παίκτες του Παναγιώτη Κατσούπη σοβαρεύτηκαν στη δεύτερη περίοδο, πάτησαν γκάζι και διεύρυναν τη διαφορά στο +18 (21-39 στο 20'), με τον αγώνα στην επανάληψη να αποτελεί τυπική διαδικασία για τους πρωτοπόρους της Α2 ΕΣΚΑ-Η. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η "κόντρα" των δύο... παλιόφιλων, Γεράσιμου Δουκάκη-Σωτήρη Κλήρη (!)

Τα 10λεπτα: 13-17, 21-39 (ημ.), 32-54, 46-68.

Οι συνθέσεις...
Ροΐτικα: Βασιλείου 6 (2), Νικολόπουλος 12, Ανδρικόπουλος 19, Κλήρης 5 (1), Σταθόπουλος 4.
Προφήτης Ηλίας: Παντελίδης 7, Καψιμάλης 4, Μπαλάσκας 10 (2), Λαμπρόπουλος 6, Δουκάκης 9, Σιαμαντάς 4 (1), Αναγνωστόπουλος 7(1), Κωσταγιαννακόπουλος 2, Ζυγάς 6, Κρόκος 3 (1), Καλαμαράς 10 (1).
Διαιτητές: Αθανασόπουλος-Κοτσίρης
___________________________________________________________

21η Αγωνιστική: ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ-ΙΦΙΤΟΣ ΠΥΡΓΟΥ 72-62
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και έχτισαν πολύ γρήγορα μια διαφορά 10 πόντων (24-14 στο 10'). Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη κατάφερνε και συντηρούσε πολύ εύκολα μια διαφορά 10-12 πόντων καθ' όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου (40-28 στο 20'). Στην επανάληψη, οι Πυργιώτες (που έδειξαν πολύ καλά στοιχεία σαν ομάδα και ότι αδικούνται από τη βαθμολογική τους θέση) κατέβαλλαν φιλότιμες προσπάθειες να "ξαναμπούν" στο παιχνίδι αλλά οι γηπεδούχοι ήλεγχαν πολύ εύκολα τη ροή του αγώνα (55-44 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο και ύστερα από ανεξήγητη χαλαρότητα της μαυροπράσινης ομάδας, το συγκρότημα του Γιώργου Μπεκρή βρήκε την ευκαιρία και μείωσε στους τέσσερις πόντους (66-62 στο 38'), αλλά πολύ γρήγορα οι παίκτες του Παναγιώτη Κατσούπη σοβαρεύτηκαν και με ψυχραιμία στην επίθεση πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο, που τους κρατάει μόνους πρώτους στο ρετιρέ, πέντε μόλις στροφές πριν το φινάλε.

Τα 1ολεπτα: 24-14, 40-28 (ημ.), 55-44, 72-62.

Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ: Παντελίδης 10, Καψιμάλης 5, Λαμπρόπουλος 4, Δουκάκης 17, Σιαμαντάς, Αναγνωστόπουλος 10, Κωσταγιαννακόπουλος 24, Ζυγάς 2, Κρόκος, Καλαμαράς.
Ίφιτος Πύργου: Τσαμπούκας, Μπεκρής 20 (2), Μαντάς 4, Κουκούμης, Βαγγέλης 6, Ντεβενέζος 9, Δημήτρουλας 13 (2), Μπαχούρος Θ., Μπαχούρος Ι. 1, Γεωργακάκος 9.
Διαιτητές: Κρεστενίτης-Σοφιανόπουλος

20η Αγωνιστική: ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ-ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ 64-66
Ο αγώνας με τα Αραχωβίτικα που διεξήχθη στο "Β.Δ. Τόφαλος" ήταν συγκλονιστικός και σίγουρα ακατάλληλος για καρδιακούς! Ο Πρ.Ηλίας ξεκίνησε τον αγώνα πολύ μουδιασμένα και η ομάδα του Δημήτρη Τουβάκη δεν άφησε την ευκαιρία να πάει ανεκμετάλλευτη, χτίζοντας πολύ νωρίς μια σημαντική διαφορά (16-6 στο 7'). Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίζονται πολύ γρήγορα και με ένα σερί 3-11 πλησιάζουν στο καλάθι 19-17 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η μάχη έχει φουντώσει για τα καλά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και καμμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (27-27 ημ.).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι καταφέρνουν και χτίζουν και πάλι μια διαφορά 7 πόντων (39-46 στο 30'), αλλά και πάλι τα Αραχωβίτικα βρίσκουν τον τρόπο και μειώνουν και πλησιάζουν στο σκορ, στην τέταρτη περίοδο. Στο 1:20" πριν τη λήξη, οι γηπεδούχοι έχουν ισοφαρίσει σε 62-62, αλλά ο Αναγνωστόπουλος δίνει το προβάδισμα και πάλι στον Πρ.Ηλία με 64-62 στα 35''. Ο Γκοργκόλης των γηπεδούχων κερδίζει φάουλ και με 2/2 βολές φέρνει και πάλι στο παιχνίδι στα ίσια, στα 24''. Ο Αναγνωστόπουλος και πάλι πετυχαίνει κρίσιμο καλάθι στα 8'' και βάζει και πάλι μπροστά τον Πρ.Ηλία με 66-64, και οι γηπεδούχοι στα τελευταία δευτερόλεπτα αστοχούν σε τρίποντο με τον Γκοργκόλη με τη πανάκριβη νίκη να καταλήγει σε μαυροπράσινα χέρια.

Τα 10λεπτα: 19-17, 27-27 (ημ.), 39-46, 64-66

Αραχωβίτικα: Βαρδίκος 16, Κόλλιας, Τσιμπούκης 5, Γκοργκόλης 8, Μπέτσος 3, Στρέκλας 10 (1), Βαλκανάς 11 (2), Βρυώνης 8, Αμπατζής, Φραγκισκάτος.
Προφήτης Ηλίας: Παντελίδης 11 (2), Καψιμάλης 7, Λαμπρόπουλος 2, Δουκάκης 3, Σιαμαντάς 6 (1), Αναγνωστόπουλος 20, Κωσταγιαννακόπουλος 6, Ζυγάς 3 (1), Κρόκος, Καλαμαράς 9.
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Γιώτη

19η Αγωνιστική: ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ-ΑΧΑΙΟΣ ΣΑΡ. 64-37
Οι παίκτες του Παναγιώτη Κατσούπη, που πραγματοποίησαν την καλύτερη (μακράν) φετινή τους εμφάνιση, συνειδητοποιώντας πως βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο και πως δεν είχαν άλλα περιθώρια για απώλειεις μετά τα δύο συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα με Ληξούρι και Σπόρτιγκ, μπήκαν στο παρκέ αποφασιμένοι από την αρχή να γίνουν το αφεντικό της αναμέτρησης και τα κατάφεραν.
Με άμυνα που τσάκιζε  κόκαλα (το αδύνατο σημείο της μαυροπράσινης ομάδας στο φετινό μαραθώνιο), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-5 στο 10' και όσο περνούσε η ώρα, τόσο διεύρυναν τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με ντάμπλ-σκορ (30-15 στο 20').
Και η 3η περίοδος αποτελεί έναν μονόλογο για τον Πρ.Ηλία που δεν χαλάρωσε σε κανένα σημείο (52-29 στο 30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο τεχνικός της μαυροπράσινη ομάδας είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές ενώ αξίζει να σημειωθεί πως επανεμφανίστηκε με τα χρώματα του Πρ. Ηλία έπειτα από πάρα πολύ καιρό ο Μπαλάσκας που προερχόταν από τραυματισμό στο γόνατο, ενώ δεν αγωνίστηκε ο βασικός πόιντ-γκαρντ, Παντελίδης που υποφέρει από διάστρεμα από τον προηγούμενο αγώνα με τον Σπόρτιγκ.

Τα 10λεπτα: 12-5, 30-15(ημ.), 52-29, 64-37

Προφήτης Ηλίας: Καψιμάλης 7, Κουγιανός, Μπαλάσκας, Λαμπρόπουλος 2, Δουκάκης 22, Σιαμαντάς 2, Αναγνωστόπουλος 10, Κωσταγιαννακόπουλος 2, Ζυγάς 11 (1), Καλαμαράς 8.
Αχαιός Σαρ.: Αποστολόπουλος 6, Κουλούρης 6 (1), Κουτρόπουλος, Κωτσόπουλος 2, Κυρσανίδης 6, Λάζαρης 4 (1), Φωτόπουλος 3, Σικλής 10.
Διαιτητές: Αναγνωστοπούλου-Κοτσίρης