ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

"Πρασινόμαυρη" ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ...

Ο Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑ-Η, με αντίπαλο τη Σφήκα με 72-71. Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 51-66 και 52-68 στο 34', η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη με επική ανατροπή στο τέλος, πέτυχε μια σπουδαία νίκη, η οποία ήταν η στο πρωτάθλημα και επιτρέπει στους "Προφήτες" να παραμένουν σε απόσταση βολής από τον πρωτοπόρο Υπερίων.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα αλλά και πολύ νευρικά (χάθηκαν πολλά εύκολα καλάθια εκατέρωθεν) λόγω της κρισιμότητάς του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Σφήκα με δυνατή άμυνα και με επιμέρους σκορ 21-13 στη δεύτερη περίοδο προσπέρασε και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 34-40. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και με μπροστάρη τον Κανελλόπουλο όχι μόνο καταφέρνουν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα 6 πόντων (51-57 στο 30') , αλλά σταδιακά στην τελευταία περίοδο έχτισαν μια αρκετά σημαντική διαφορά (51-66 και 52-68 στο 34!)...

...Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Σφήκα θα φτάσει σχετικά εύκολα στη νίκη, σε εκείνο το σημείο μίλησε η ψυχή των "πράσινων" παικτών. Με επική ανατροπή στα τελευταία 6 λεπτά (και εκμεταλλευόμενος την αστοχία και τα λάθη των φιλοξενούμενων), ο Προφήτης Ηλίας πλησίασε στον πόντο (69-70) ένα λεπτό πριν τη λήξη. Ο Πίκιος αστόχησε σε δύο βολές και οι γηπεδούχοι αστόχησαν κι αυτοί με τη σειρά τους σε διείσδυση του Δουκάκη (οι πράσινοι φωνάζουν για φάουλ). Ο Παναγόπουλος μάζεψε το ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ στα 36'' πριν το τέλος. Ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές (69-71), και στην επίθεση του Προφήτη Ηλία, ο Δουκάκης κέρδισε φάουλ (στα 26"). Ο αρχηγός των γηπεδούχων ευστόχησε στην πρώτη και αστόχησε στη δεύτερη (70-71), ο Κωσταγιαννακόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε το νικητήριο καλάθι (72-71). Η Σφήκα είχε ακόμα την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι αφού έχει στη διάθεσή της μια ολόκληρη επίθεση, αλλά αστόχησε σε κοντινό σουτ του Παναγόπουλου και η πολύτιμη νίκη κατέληξε σε πράσινα χέρια.

Άξιο αναφοράς, πως το κλειστό της Αλεξιώτισσας ήταν κατάμεστο από κόσμο που αποζημιώθηκε παρακολουθώντας το πιο συναρπαστικό παιχνίδι του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑ-Η μέχρι σήμερα. Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στη Μαρία Φιλιππάτου που πάσχει από νευρική ανορεξία και πρέπει να νοσηλευθεί άμεσα στο νοσοκομείο "METROPOLITAN" στην Αθήνα.

* Το παρών στην αναμέτρηση έδωσε η μητέρα της κοπέλας που ευχαρίστησε όλον τον κόσμο δημόσια, για την οικονομική του βοήθεια...!

Δεκάλεπτα: 21-19, 34-40 (ημ.), 51-57, 72-71

Οι συνθέσεις...
Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ (Κατσούπης): Παντελίδης 12 (1), Καψιμάλης 4, Λαμπρόπουλος, Δουκάκης 15, Σιαμαντάς 4, Κωσταγιαννακόπουλος 19, Ζυγάς, Παπαδόπουλος 8 (1), Αναγνωστόπουλος 10.
ΣΦΗΚΑ (Φραγκοπαναγιώτης): Δευτεραίος 2, Κανελλόπουλος 17 (5), Τόγιας 4, Ξάνθος 10 (2), Σκούτας, Παναγόπουλος 13, Μαυροειδής 2, Πίκιος 14 (1), Πίτσος 8, Δρακόπουλος 1.
Διατητές: Παναγιώτου-Καρπάνος (Αριστοι)