ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

"Πράσινη" κορυφή στην Α2' ΕΣΚΑΗ...

Στην κορυφή της Α2' ΕΣΚΑΗ βρέθηκε ο Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ

Κορυφή έπιασε ο Προφήτης Ηλίας στην Α2 ΕΣΚΑ-Η, ύστερα από την διεξαγωγή της 13ης και τελευταίας, για τον πρώτο γύρο, αγωνιστικής. Η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη επικράτησε των Ιτεών με 73-71 στην παράταση (63-63 κ.α.) και εκμεταλλεύθηκε το εντός έδρας στραβοπάτημα του Υπερίωνα από τη ΣΦΗΚΑ και έπιασε την Ηλειακή ομάδα στην κορυφή.

Τι κι αν αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης, καθώς παρατάχθηκε με μόλις επτά παίκτες στο παρκέ (απουσίαζαν ο Παντελίδης-γαστρεντερίτιδα, ο Καψιμάλης-διάστρεμα και ο Κρόκος-φοιτητικές υποχρεώσεις), τι κι αν βρέθηκε για ακόμα μία φορά αρκετά πίσω στο σκορ σε καίρια σημεία του παιχνιδιού (17-10 στο 10', 31-16 στο 15', 46-37 στο 25' και 50-43 στο 30'), η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη με ψυχή χιλίων λεόντων επέστρεψε στο παιχνίδι και αφού πρώτα το έφερε στα ίσια (59-59 στο 38') πέρασε και μπροστά στα 30'' πριν τη λήξη (60-63), αλλά ο Μάργελος των γηπεδούχων με τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση! Εκεί ο αγώνας δεν είναι υπερβολή πως έμοιαζε με ρώσσικη ρουλέτα καθώς η νίκη άλλαζε συνεχώς χέρια! Στο 43' ο Αναγνωστόπουλος δίνει προβάδισμα στους "μαυροπράσινους" με 68-70, αλλά οι γηπεδούχοι απαντούν με Θανόπουλο (1/2 βολές) και Κιάφα (2/2 βολές) και περνούν μπροστά με 71-70. Στα 50'' πριν τη λήξη ο Αναγνωστόπουλος κερδίζει φάουλ και ευστοχεί στη μία βολή και ισοφαρίζει και στα 14'' ο ίδιος παίκτης κλέβει τη μπάλα από το Μάργελο και πασάρει στον Λαμπρόπουλο που ευστοχεί και σημειώνει στο 71-73. Στην τελευταία επίθεση η ομάδα του Δημήτρη Μπαρμπούνη αστοχεί με τον Θανόπουλο σε σουτ τριών πόντων και η νίκη καταλήγει σε "μαυροπράσινα" χέρια!

Τα 10λεπτα: 17-10, 34-30(ημ.), 50-43, 63-63 (κ.α.), 71-73 (παρ.)

Οι συνθέσεις...
Ιτιές: Κατσιγιάννης 5 (1), Πετούσης 9, Κιάφας 20 (3), Σαββόπουλος, Θανόπουλος 14, Μάργελος 23 (1).
Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ: Λαμπρόπουλος 2, Δουκάκης 20, Σιαμαντάς 5, Αναγνωστόπουλος 13, Κωσταγιαννακόπουλος 12, Ζυγάς 10, Παπαδόπουλος 11 (1).
Διαιτητές: Μπούσιας-Ελ Ανυ Ντίμος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (13ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ...
Υπερίων-Σφήκα 64-65
Ιτιές-Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ 71-73 παρ. (63-63 κ.α.)

14. Α.Ε. Ροϊτίκων 13 (571-911)
* Ληξούρι, Σφήκα, Πανελλήνιος, Γαλήνη, Αραχωβίτικα, Σπόρτιγκ έχουν ένα ματς λιγότερο.