ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

...ο κακός του "δαίμονας"

Ήττα-σοκ υπέστη ο Προφητής Ηλίας από τον Αχαιό Σαρ. με 71-59, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α2' ΕΣΚΑ-Η,  που αποδεικνύεται ο κακός δαίμονας της "πρασινόμαυρης" ομάδας η οποία απομακρύνθηκε αρκετά από την κορυφή.

Η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη πραγματοποίησε την χειρότερη φετινή της εμφάνιση και μακριά από τον καλό της εαυτό. Χωρίς διάθεση στην άμυνα και εντελώς ασύνδετος στην επίθεση, ο Πρ.Ηλίας έμεινε από πολύ νωρίς πίσω σκορ, αναγκασμένος συνεχώς να κυνηγάει.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 18-11, ενώ στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο (30-19).
Οι παίκτες του Πρ.Ηλία μπήκαν στο 2ο ημίχρονο αποφασισμένοι να μειώσουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και μέχρι ενός σημείου τα κατάφεραν. Στο 35' έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 48-48 και 51-51, αλλά δυστυχώς η έλλειψη καθαρού μυαλού στο τέλος και οι επιπόλαιες ενέργειες στην επίθεση, τους στοίχησε τη νίκη.

Απάραδεκτη η διαιτησία των Κανελλόπουλου-Ελ Ανυ Ντίμου, δεν διαμόρφωσε σε καμμία περίπτωση το αποτέλσμα, αλλά έχασαν από πολύ νωρίς τον έλεγχο του αγώνα με αποτέλεσμα τον εκνευρισμό και των δύο ομάδων.

Τα 10λεπτα: 18-11, 30-19(ημ.), 44-35, 71-59.

Οι συνθέσεις...
Αχαιός Σαραβαλίου (Τσαούσης): Νικολέτζος 2, Κουλούρης 8, Ντεντόπουλος 9 (1), Κωστόπουλος 4 (1), Λιούρδης 21 (3), Κυρσανίδης 7, Φωτόπουλος 12, Καραγιάννης 8.
Προφήτης Ηλίας (Κατσούπης): Παντελίδης 5, Καψιμάλης 2, Λαμπρόπουλος 2, Δουκάκης 7, Σιαμαντάς 2, Κωσταγιαννακόπουλος 18, Ζυγάς 9, Παπαδόπουλος 6, Αναγνωστόπουλος 8.

"Τσίμπησε" η Σφήκα...
Στα υπόλοιπα ματς, η Σφήκα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής, επικρατώντας των Αραχωβιτίκων/Ακταίου με σκορ 73-64. συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία και παρά το ότι έχει αγώνα λιγότερο...