ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Ξανά μαζί στην κορυφή...

Μόλις μία εβδομάδα άντεξε μακρυά από την κορυφή ο Προφήτης Ηλίας. Η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη επικράτησε με 74-66 του Αχαιού '47 στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Α2 ΕΣΚΑ-Η, και εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα του Υπερίων με τις Ιτιές (νίκησε η πατρινή ομάδα με 63-53), βρέθηκε και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας με τον Αχαιό '47 είχε πολύ μεγάλη ένταση και σημαδεύτηκε από δύο αποβολές. Από τους γηπεδούχους αποβλήθηκε ο Αναγνωστόπουλος όταν στο 12' και ύστερα από ένα σκληρό φάουλ που δέχθηκε από τον Σταθόπουλο του Αχαιού, απώθησε βίαια τον αντίπαλο του, και από τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε ο κ. Αγουρίδης για διαμαρτυρία και εξύβριση στον β' διαιτητή, κ. Αθανασόπουλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την πράσινη ομάδα να μπαίνει πολύ δυνατά στο παρκέ και να χτίζει μια διαφορά 10 πόντων (21-11 στο 8'), αλλά πολύ γρήγορα ο Αχαιός '47 απάντησε και πέρασε και μπροστά με 21-22 στο 13'. Οι γηπεδούχοι ανακάμπτουν και πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μια διαφορά 6 πόντων (38-32). Η σκληροτράχηλη ομάδα του Κώστα Γιαννοπουλου πάντως δεν καταθέτει τα όπλα και πάντα έβρισκε τρόπο να κρατείται κοντά σκορ (54-51 στο 30').

Στην τελευταία περίοδο και ενώ ο αγώνας έχει πάρει φωτιά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, οι γηπεδούχοι καταφέρνουν και διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα 3-5 πόντων, και στα 2 τελευταία λεπτά με ψυχραιμία στις βολές και καθαρό μυαλό, ο Πρ.Ηλίας φτάνει σε μια σπουδαία νίκη (74-66).

Δεκάλεπτα: 21-14, 38-32(ημ.), 54-51, 74-66.

Οι συνθέσεις...
Προφήτης Ηλίας: Παντελίδης 6, Κρόκος, Λαμπρόπουλος, Δουκάκης 26, Σιαμαντάς, Αναγνωστόπουλος 2, Κωσταγιαννακόπουλος 16, Ζυγάς 9, Παπαδόπουλος 13(3), Καλαμαράς 2.
Αχαίος '47: Μπαρδούτσος 13, Παπαλαμπρακόπουλος 5, Αγουρίδης 6, Κανταρτζόπουλος 20(2), Πετάλης 10(2), Μανέτας, Βασιλείου 3, Σταθόπουλος 7, Κόττας 2, Καλογερόπουλος.
Διαιτητές: Τσούνας-Αθανασόπουλος