ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Άνω-Κάτω η Α2' ΕΣΚΑΗ... (!)

Δύο συνεχόμενες ήττες που αλλάζουν τα δεδομένα στην Α2' ΕΣΚΑΗ γνώρισε ο Προφήτης Ηλίας, ο οποίος ηττήθηκε από το Ληξούρι (11/2) και τον Σπόρτιγκ (22/2), με αποτέλεσμα να χάσει το προβάδισμα της 1ης θέσης, αν και παραμένει σε αυτή αφου ο Υπερίωνας έχει παιχνίδι λιγότερο.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ - ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ/ΠΑΟΚ 79-75
Μια ακόμη ήττα  γνώρισε ο Προφήτης που στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής ηττήθηκε από τον "συντοπίτη" του Σπόρτιγκ με 79-75 .

Ο τυπικά γηπεδούχος Σπόρτιγκ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα αφού βρέθηκε πολύ γρήγορα να προηγείται με 26-12 στο 9' (26-16 στο 10'). Στη δεύτερη περίοδο, οι μαυροπράσινοι ισορροπούν πολύ γρήγορα και μάλιστα περνούν μπροστά στο σκορ με 28-29 στο 14'. Ο αγώνας είναι απολαυστικός με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα, "παραμελώντας" τα αμυντικά τους καθήκοντα. Το ημίχρονο βρίσκει την ομάδα του Σπύρου Γκοργκόλη να έχει αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (44-40).

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Σπόρτιγκ καταφέρνει πάντοτε και συντηρεί μια μικρή διαφορά της τάξεως 4-7 πόντων και με τους τυπικά φιλοξενούμενους να είναι ήδη φορτωμένοι με πολλά φάουλ (61-54 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη λαβωμένη από το φόρτωμα της φροντ-λάιν, παίζει ζώνη στο μεγαλύτερο διάστημα για να προστατευτεί, αλλά ούτε αυτό την σώζει. Στο 33' αποβάλλονται οι δύο βασικοί ψηλοί του Πρ.Ηλία (Κωσταγιαννακόπουλος-Αναγνωστόπουλος) και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύονται διατηρώντας εύκολα μια διαφορά 6-7 πόντων (68-62 στο 36' και 75-68 στο 38'). Οι φιλοξενούμενοι κάνουν την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι και μειώνουν σε 75-71 και 76-73 αλλά η αποβολή ακόμα και των Παντελίδη και Σιαμαντά με 5 φάουλ δίνει την χαριστική βολή! Η κόρνα της λήξης βρίσκει τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μια σπουδαία νίκη (79-75) και να εξασφαλίζουν οριστικά την παραμονή τους και την ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη να εκφράζει σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία των Τσούνα-Γιώτη για την ανισότητα στα φάουλ (27-18) και τον αποδεκατισμό της γραμμής των ψηλών της, από τις αρχές της 4ης περιόδου καθώς και για την χαώδη διαφορά στις βολές (35 εκτέλεσε ο Σπόρτιγκ, έναντι μόλις 16 ο Πρ.Ηλίας).

*Να σημειωθεί, πως ο Πρ.Ηλίας στερήθηκε τις υπηρεσίες του Ζυγά για δεύτερη συνεχή αγωνιστική, εξαιτίας της τιμωρίας του από το πιαχνίδι με τον Πανελλήνιο.

Τα 10λεπτα: 26-16, 44-40 (ημιχ.), 61-54, 79-75...

Οι συνθέσεις...
Σπόρτινγκ: Μαγγιώρος 4, Ρούτσης, Παπαδούδης 6, Παπανικολόπουλος 1, Ροκανάς 10, Γεωργακόπουλος, Μανέκας 5 (1), Γεράνιος 13, Λύρας 11, Μακρής 29 (3).
Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ: Παντελίδης 20, Καψιμάλης 8, Λαμπρόπουλος, Δουκάκης 2, Σιαμαντάς, Αναγνωστόπουλος 12, Κωσταγιαννακόπουλος 14, Παπαδόπουλος 13 (3), Καλαμαράς 6.
Διαιτητές: Τσούνα-Γιώτη

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ/ΠΑΟΚ - ΛΗΞΟΥΡΙ 64-74
Οδυνηρή εντός έδρας ήττα
υπέστη ο Πρ.Ηλίας από το Ληξούρι με 64-74 (17η αγωνιστική), μια ήττα που τον απομακρύνει αρκετά από την κατάληψη της πρώτης προνομιούχου θέσης και την απευθείας άνοδο στην Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Η "μαυροπράσινη" στερήθηκε των υπηρεσιών του Ζυγά (που ήταν τιμωρημένος από το προηγούμενο παιχνίδι με τον Πανελλήνιο), και παρουσιάστηκε εντελώς ανέτοιμη (ιδιαίτερα στο 2ο μισό του αγώνα) σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι. Αν και σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα (αφού βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 37-32!), το εφιαλτικό 3ο δεκάλεπτο (12-29 το επιμέρους σκορ!), στοίχησε στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη βρέθηκε να προηγείται με 37-32 στο 20', αλλά οι νησιώτες μπήκαν φουριόζοι στην περίοδο και προσπέρασαν στο σκορ, χτίζοντας παράλληλα μια αρκετά μεγάλη διαφορά (39-49 στο 25'). Οι γηπεδούχοι επανήλθαν πολύ γρήγορα μειώνοντας σε 49-52 στο 28', αλλά το Ληξούρι απάντησε και πάλι με ένα νέο σερί 9-0 και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενο με 49-61. Η "μαυροπράσινη" ομάδα κάνει και πάλι την ύστατη προσπάθεια και μειώνει κάπως σε 62-67 στο 38' αλλά μέχρι εκεί.

Η ομάδα του Ιονίου με ψυχραιμία στο τέλος καταφέρνει και κρατάει τη διαφορά και πετυχαίνει μια σπουδαία νίκη (64-74).

Τα 10λεπτα: 18-18, 37-32 (ημιχ.), 49-61, 64-74...

Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ: Παντελίδης 8, Καψιμάλης 3, Λαμπρόπουλος 2, Δουκάκης 12, Αναγνωστόπουλος 18, Κωσταγιαννακόπουλος 7, Παπαδόπουλος 14 (3).
Ληξούρι: Αντωνάτος Β. 19 (3), Κουνάβης 3, Ρουμελιώτης 8, Συνοδινός 18, Μουρελάτος 5 (1), Μαντζαβίνος 2, Αντωνάτος Η., Πρεντάνος 5 (1), Αντωνάτος Γ. 14.

Αχαιός Σαρ.-ΣΦΗΚΑ 46-53

* Το παιχνίδι ανάμεσα στον Πανελλήνιο και τον Υπερίωνα στο βοηθητικό του "Δ. Τόφαλος", αναβλήθηκε, λόγω του ότι το έσταζε η οροφή του κλειστού. Μάλιστα, οι δυο ομάδες μεταφέρθηκαν δίπλα, στο "Δ. Τόφαλος", προκειμένου να διεξαχθεί το ματς αλλά και αυτό «έμπαζε» νερά!