ΜΠΑΣΚΕΤ

Μάγκες και το '12

Με την ψυχή και την... μαγκιά που άφησαν το 2011, οι Παίδες του τμήματος μπάσκετ της ΠΓΕ και του Κώστα Κανελλόπουλου υποδέχτηκαν το νέο έτος και στην αναμέτρηση της περασμένης Τετάρτης (4/1) στην Περιβόλα κόντρα στην Απολλωνιάδα, για την 3η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Β' φάσης , την οποία και νίκησαν -ξανά- μέσα στην έδρα της με 53-46 (!!!).

Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα, με την Παναχαϊκή να αγωνίζεται με πολλές απουσίες (Γιαννούτσος, Κομπορόζος, Παπατρέχας, Τσοπάνογλου, Μαντάς κ.α.) και μόλις 8 παίκτες (!), ενώ στα τελευταία 3 κρίσιμα λεπτά του αγώνα, τέθηκε νοκ-άουτ και ο Παναγιώτης Ζαχαράκης, που αποχώρησε με 5 φάουλ (46-46).

Οι "ροσονέρι" βασίστηκαν για μια ακόμη φορά στην τρομερά πιεστική τους άμυνα και την προσωπικότητα των παικτών τους, που στα κρίσιμα πήραν την ομάδα στις πλάτες τους. Το παιχνίδι άλλωστε έδειξε από την αρχή ότι θα ήταν ντέρμπι, με το α' ημίχρονο να κυλά με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (15-13, 24-23 στο ημίχρονο).

Στην επανάληψη, η Απολλωνιάδα με ένα εκπληκτικό σερί και επιμέρους σκορ 12-2 (!!!) έπιασε στον... ύπνο την "βασίλισσα" και έβαλε τις βάσεις για μεγάλη νίκη, αλλά...

... υπολόγιζε χωρίς τους "μάγκες" του Κανελλόπουλου, που στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα απίστευτο 28-10 (!!!!!!!!!!) πήραν μια σπουδαία όπως εξελίχθηκε νίκη επί των "μελανολεύκων".

Κορυφαίος για την Παναχαϊκή ο Νίκος Πετράκος (17π. - 2 τρ.), που στο 4ο δεκάλεπτο "έτρεξε" σερί 8 πόντων με 2 τρίποντα,  ακολούθησε ο Γιώργος Μασούρας (ο οποίος με καθοριστικό κλέψιμο, κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, ευστόχησε στις 2 βολές και ισοφάρισε), ο Στεφανίδης που έδωσε πολλές λύσεις με τα εύστοχα σουτ του, κόντρα στην "ζώνη"¨της Απολλωνιάδας και ο Παναγιώτης Ζαχαράκης, ο οποίος  πάλεψε μόνος του κόντρα στους ψηλούς των γηπεδούχων -ελλείψει του Γιαννούτσου- και πέτυχε κρίσιμα καλάθια.

Τα 10λεπτα: 15-13, 24-23 (ημιχ.), 36-25, 46-53...

Οι συνθέσεις...
Απολλωνιάδα (Μπαζίνας): Σερέτης 17, Μπακόπουλος 8, Κωστής 5 (1), Χουλιάρας 8, Νακόπουλος 8, -αρχική 5αδα-, Καραγιάννης, Παναγιωτόπουλος, Πετρόπουλος.
Παναχαϊκή (Κανελλόπουλος): Γ. Μασούρας 12, Ζαχαράκης 18, Τσιάκαλος 2, Πετράκος 17 (2), Καραπιπέρης 4, -αρχική 5αδα-, Στεφανίδης, Μαυροθαλασσίτης.
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Σταθόπουλος