ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

8η και συνεχίζουμε...

Την 8η νίκη του (σε 10 ματς) σημείωσε ο Προφήτης Ηλίας στην Α2' ΕΣΚΑ-Η

Την 8η νίκη του (σε 10 ματς) σημείωσε ο Προφήτης Ηλίας  που επικράτησε του Δικέφαλου στο Βοηθητικό του "Δ. Τόφαλος" με 71-65 και διατηρήθηκε στη 2η θέση, περιμένοντας πλέον την επόμενη αγωνιστική τη Σφήκα στην έδρα του, στο ντέρμπι της χρονιάς.

Στο παιχνίδι με το Δικέφαλο, η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη τα βρήκε σκούρα απέναντι στους νεοφώτιστους τουλάχιστον για ένα ημίχρονο, αφού το συγκρότημα του Λάμπρου Φραγκισκάτου με όπλο τον ενθουσιασμό και το πάθος κατάφερνε και διατηρούσε ένα προβάδισμα 3-5 πόντων (17-15 στο 10' και 34-31 στο 20').

Στην επανάληψη, η "μαυροπράσινη" ομάδα (η οποία είχε στη σύνθεσή της Κωσταγιαννακόπουλο και Δουκάκη ταλαιπωρημένους από γαστρεντερίτιδα)  μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού στα χέρια της και τα κατάφερε. Προηγήθηκε με 47-50 στο 30' και μέχρι το τέλος του αγώνα διατήρησε ένα προβάδισμα 5-7 πόντων φτάνοντας έτσι σε μια πολύτιμη νίκη.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, κρατήθηκαν τα δελτία των Πασχάκη Περικλή και Χρήστου από τον Β' διαιτητή Θεοδωρόπουλο, για εξύβριση.

Δεκάλεπτα: 17-15, 34-31(ημ.), 47-50, 65-71.

Οι συνθέσεις...
ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ
(Λ. Φραγκισκάτος): Πασχάκης Χρ. 16(1), Λιοφάγος 12(2), Τσαγκρώνης, Μαρκόπουλος, Μάλλιαρης 3, Χόρτης 2, Ζησιμάτος 7, Πασχάκης Περ. 10, Ρουμελιώτης 15.
ΠΡ.ΗΛΙΑΣ (Κατσούπης): Παντελίδης 8, Λαμπρόπουλος 6, Δουκάκης 11, Σιαμαντάς, Κωσταγιαννακόπουλος 2, Ζυγάς 12, Παπαδόπουλος 11, Αναγνωστόπουλος 21.
Διαιτητές: Σοφιανόπουλος-Θεοδωρόπουλος

Στα υπόλοιπα ματς...
Ξανά στις νίκες επέστρεψε ο Υπερίωνας (80-61 τον Ίφιτο Πύργου),  παραμένοντας στην κορυφή της Α2' ΕΣΚΑΗ, ενώ από πίσω συνεχίζουν να βρίσκονται οι Ιτιές που επικράτησαν 84-59 των Ροϊτίκων. Πιο πίσω, αλλά με ματς λιγότερο η Σφήκα που δυσκολεύτηκε κόντρα στην Γαλήνη (75-70).

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πανελληνίος επί του Αχαιού Σαραβαλίου εκτός έδρας με 58-52, όπως και τα Αραχωβίτικα/Ακταίο απέναντι στον  Αχαιό '47  με 77-73.

Το Σάββατο, το Σπόρτινγκ είχε ηττηθεί από το Ληξούρι στην Πάτρα με 76-63...Αναλυτικά...