ΑΝΔΡΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ 48-39 (ΤΕΛΙΚΟ)

Όποιος θεωρούσε την Κεφαλονιά ''άτρωτη'' και ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο στην Α1 ΕΣΚΑΗ και παράλληλα την άνοδο στη Γ' Εθνική, σήμερα πήρε ένα ηχηρό μήνυμα πως την ''βασίλισσα'' δεν πρέπει κανείς να την ξεγράφει.

Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό της Αγυιάς, οι ''κοκκινόμαυροι'' παίζοντας καταπληκτική άμυνα και μπλοκάροντας τα ατού των νησιωτών κατάφεραν να πάρουν μια τεράστια νίκη, να ισοφαρίσουν τους ''κυανόλευκους'' (1-1) στις νίκες και να μπουν να δυναμικά ξανά στη μάχη του τίτλου, η οποία θα παιχτεί στα play off που έπονται τον επόμενο μήνα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο ξεκίνημα το μεγάλο άγχος που είχε η ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ, η οποία πέτυχε το πρώτο της καλάθι στο 9ο λεπτό, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το πολύ φτωχό 3-7 (!!!).

Στη συνέχεια η πρωτοπόρος ομάδα άνοιξε τη διαφορά στους 9 (3-12) , ωστόσο οι ''ροσονέρι'' αντέδρασαν και βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα με τους Ρέλλα, Μασούρα και Καπερώνη πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 21-19!

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ακόμα μεγαλύτερη ένταση και πάθος με εντυπωσιακές φάσεις εκατέρωθεν σε άμυνα και επίθεση από τους δύο μονομάχους που έδειξαν ότι ήθελαν πάρα πολύ το ματς. Οι Πατρινοί κρατούσαν βραχεία κεφαλή και οριακές διαφορές, για να ξεφύγουν με 39-30 στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ήταν παροδική με ένα μικρό σερί 5-0 (39-35), ωστόσο το τρίποντο του Ρέλλα έδωσε ξανά ''αέρα'' στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν απειλήθηκαν ξανά στο ματς παρά τις προσπάθειες των Ακτύπη και Τσαπρούνη για την Κεφαλονιά!

Τα 10λεπτα: 3-9, 21-19, (Ημίχρ.) 34-30, 48-39...

Οι συνθέσεις...
Παναχαϊκή (Πολυδωρόπουλος): Μασούρας 6, Λιβιεράτος, Ζαφειρόπουλος 2, Διαμαντόπουλος, Σαμαράς 2, Ζαπανιώτης 2, Καπερώνης 8 (1), Λεβεντόπουλος 2, Παλαδινός 8 .
Κεφαλονιά (): Χουλιαράς 6, Μπαχός 4, Ακτύπης 12, Βαλιανάτος 5, Τσαπρούνης 10 (1) , Μουίκης, Χατζής 4, Αγγελάτος , Θεοδωράτος.
Διαιτητές: Δημόπουλος – Καρπάνος

Μικρά-Μικρά...
* Στα μελανά σημεία ο τραυματισμός του Σαμαρά στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο οποίος έπεσε άτσαλα στο παρκέ και αποχώρησε σφαδάζοντας από το γήπεδο...

* Με το σκορ στο 11-12 οι διαιτητές για ανεξήγητο λόγο διέκοψαν τον αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια μετά από λεκτική διαμάχη με τον coach Πολυδωρόπουλο, τον οποίο είχαν χρεώσει με τεχνική ποινή! Μετά από περίπου ένα τέταρτο πάντως επέστρεψαν και το ματς διεξήχθη κανονικά