ΑΝΔΡΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 75-69 (ΤΕΛΙΚΟ)

Πιο εύκολα απ' ότι μαρτυράει το τελικό σκορ, επικράτησε η Παναχαϊκή της Ολυμπιάδας στο κλειστό της Αγυιάς, με 75-69, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην Α1 ΕΣΚΑ-Η. Έτσι η ομάδα του Αλέκου Πολυδωρόπουλου επέστερψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και παραμένει στην θέση πίσω από την αήττητη Κεφαλλονιά.

Με τις άμυνες να μην είναι στα καλύτερα τους και την επίθεση ιδιαίτερα παραγωγική, η ΠΓΕ ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς, προηγούμενη στο 1ο δεκάλεπτο με 22-10, έχοντας πρώτο βιολί τον Θανάση Ρέλλα και τον Βασίλη Σαμαρά, με την Ολυμπιάδα να παλεύει με τον Τουλάτο να έχει αναλάβει το κομμάτι του σκοραρίσματος (6 από τους 7 πρώτους πόντους).

Έχοντας την απόλυτη υπεροχή ξεκινησε η β' περίοδος, με τον Σαμαρά να σταματάει με εντυπωσιακά "στοπ" σε Αδαμόπουλο στην πρώτη φάση και στον Τουλάτο στο 27-16, με την Παναχαϊκή σταθερά στο +10 και τον Δίπλαρο να βρίσκει λύσεις από τον Λανταβό, πριν πάρει πάλι το όπλο του ο Ρέλλας και με 6 σερί πόντους του Ρέλλα που έγραψαν το 42-31.

Στο β' μέρος η Ολυμπιάδα πάλεψε για το καλύτερο και κατάφερε με καλή άμυνα, κλεψίματα και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό να μειώσει σε 48-41 (22'). Όμως πήραν πάλι τα ηνία ο Σαμαράς (γκολ-φάουλ) και ο Ρέλλας  (τρίποντο) και έστειλαν την ΠΓΕ στο +15 (56-41), αναγκάζοντας τον Δίπλαρο να καλέσει σε τάιμ άουτ. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά, με την Ολυμπιάδα να τρέχει σερί 14-5, με πρωταγωνιστές τους Λανταβό και Γιαννόπουλο που διαμόρφωσαν το 61-55, 40" πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Τότε ο αρχηγός της ομάδας Άγγελος Μασούρας, στη τελευταία φάση του δεκαλέπτου, με τρίποντο ψυχής έκανε το 64-55.

Και στην 4η περίοδο, οι»πορτοκαλί» συνέχισαν να μειώνουν την διαφορά (64-59 στο 32′). Με το σκορ σε σημείο που όλα... επιτρέπονται, μίλησε ο χαρακτήρας. Ο Λανταβός ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το 71-67 αλλά ο Ρέλλας πέτυχε αμέσως στην επόμενη φάση, δίποντο για το 73-67 και κάπως ηρέμησε τοςυς γηπεδούχους. Στο 38' ο Αδαμόπουλος επιχείρησε τρίποντο,  κέρδισε φάουλ, πέτυχε 2 από τις 3 βολές, διαμόρφωσε το 73-69. Τελικά, η Παναχαϊκή πήρε τη δίκαι νίκη, με 75-69.

Τα 10λεπτα: 22-10, 44-31, (Ημίχρ.) 64-55, 75-69...

Οι συνθέσεις...
Παναχαϊκή (Πολυδωρόπουλος): Μασούρας 5, Ρέλλας 22, Σαμαράς 17, Παπαγεωργίου 5, Ζαφειρόπουλος 4, (αρχική 5αδα), Ξούλος, Λιβιεράτος 6,  Διαμαντόπουλος 6, Παλλαδινός 2, Καπερώνης 3, Παπακώστας, Λεβεντόπουλος.
Ολυμπιάδα (Δίπλαρος): Κατσαϊτης 12, Καρακάσης 1, Γιαννόπουλος 4, Τουλάτος 14, Γιαλελής, Αδαμόπουλος 15, Κουμανιώτης 1, Σούντρης 5, Καραδημητριου , Σιμονοβίκης 1, Κοντονάσιος 4, Λανταβός 13.