ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Πρεμιέρα με «2» στην Α2' ΕΣΚΑ-Η

Πρεμιέρα με "φαλτσοσφυρίγματα" στην Α2' ΕΣΚΑ-Η

Ο Υπερίων ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της πρεμιέρας με αντίπαλο τον Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου επικράτησε της πατρινής ομάδας με 73-69 και πέτυχε μια νίκη που ίσως αποδειχθεί ατόφιο χρυσάφι στη συνέχεια. Οι "πρασινόμαυροι" όμως φωνάζουν για τα... φαλτσοσφυρίγματα των δύο διαιτητών (Κρεσταινίτης-Ελ Ανυ).

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η Αμαλιαδίτικη ομάδα μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλευόμενη το άγχος των γηπεδούχων και το γρήγορο φόρτωμα με φάουλ του βασικού πόιντ-γκαρντ Παντελίδη (είχε 3 στο 1ο δεκάλεπτο και 4 στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκ.), έχτισε μια διαφορά 7 πόντων (17-24).

Οι γηπεδούχοι αν και αναγκάζονται να αγωνιστούν με κατά συνθήκη πλέι-μέικερ τους Σιαμαντά και Καψιμάλη (αφού απουσίαζε ο τραυματίας στο γόνατο, Μπαλάσκας) βρίσκουν τον τρόπο και ροκανίζουν τη διαφορά και προσπερνούν με 37-36 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούξενοι καταφέρνουν και πάλι και ξεφεύγουν στο σκορ 41-49 στο 24' και 51-58 στο 29', αλλά η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη επιστρέφει για ακόμα μία φορά στον αγώνα και περνάει μάλιστα και μπροστά στο σκορ με 59-58 στο 33'.

Σε εκείνο το σημείο αποβάλλεται ο Κωσ/λος με ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ ενώ έχει ήδη αποβληθεί και ο Παπαδόπουλος με ντισκαλιφιέ από το 1ο ημίχρονο (ορθώς). Το ματς παίνει φωτιά και πηγαίνει πόντο-πόντο μέχρι τα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι χάνουν και τον Δουκάκη με 5 φάουλ αλλά παρόλα αυτά είναι μέσα στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Περνούν μπροστά στο σκορ με 67-65 περίπου 1:40" πριν τη λήξη αλλά κάποιες επιπόλαιες ενέργειες στις κρίσιμες τελευταίες επιθέσεις συν τον αποδεκατισμό που υπέστησαν από τις αποβολές, οδηγούν τον Υπερίωνα σε μια μεγάλη νίκη (69-73).

Συνοπτικά οι "πρασινόμαυροι" φωνάζουν για τον άνισο καταμερισμό των φάουλ (σ.σ. 29-18 !!!) που είχε ως αποτέλσμα την αποβολή των Παπαδόπουλου, Κωσταγιαννακόπουλου, Δουκάκη με 5 φάουλ και το φόρτωμα του Παντελίδη με 4 φάουλ από το πρώτο ημίχρονο. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα, ο Προφήτης Ηλίας αγωνίστηκε χωρίς τρία από τα βασικότερα στελέχη του...

Η διοίκηση του ΑΠΣ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ/ΠΑΟΚ ευχαριστεί θερμά την εταιρεία Παπαδόπουλος-Τζέλης Ο.Ε. για την ευγενική της χορηγία.

Τα 10λεπτα: 17-24, 37-36 (ημ.), 54-58, 69-73...

Οι συνθέσεις...
Πρ.Ηλιας: Παντελίδης 7, Καψιμάλης 7, Λαμπρόπουλος, Δουκάκης 10, Σιαμαντάς, Αναγνωστόπουλος 28, Κωσταγιαννακόπουλος 3, Ζυγάς 4, Παπαδόπουλος 10 (2).
Υπερίων: Κίντος, Ρουμάνι 15(1), Βασιλικιώτης 17, Χαρίτος 27(3), Τσιπολίτης 6, Σένα, Νικολόπουλος 2, Μητρόπουλος 6.
Διαιτητές: Κρεσταινίτης-Ελ Ανυ.