ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ Π. 93-37 (ΤΕΛΙΚΟ)

Καταιγιστικοί ήταν οι μικροί του Κώστα Κανελλόπουλου στο ματς με τον Απόλλωνα...

Προερχόμενοι από την μεγάλη νίκη στην Περιβόλα επί της Απολλωνιάδας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, οι Παίδες της Παναχαϊκής, αντιμετώπισαν στην Αγυιά τα "αδερφάκια" των "μελανολεύκων" (σ.σ. Απόλλωνα Πατρών), στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Παίδων, τον οποίο και συνέτριψαν με 93-37.

Οι "ροσονέρι" του Κανελλόπουλου, μετά το α' 10λεπτο, που εξάντλησαν σε τρεξίματα τους αντιπάλους, με φαναστική άμυνα στο β' 10λεπτο, έφτασαν το σκορ στο 44-20, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Χωρίς να αντιμετωπίσουν κανέναν απολύτως πρόβλημα, οι Παίδες της "βασίλισσας" επικράτησαν εύκολα με 93-37 του Απόλλωνα και συνεχίζουν αήττητοι τις υποχρεώσεις τους...

Πετράκος (28π.) και Μασούρας (21π.) δεν σταμάτησαν να σκοράρουν, με τους 11 παίκτες (από τους 12 συνολικά) της ΠΓΕ, να χρίζονται σκόρερ (!!!) ..

Τα 10λεπτα: (22-15), (44-20 -ημιχ.-), (69-31), (93-37)...

Οι συνθέσεις...
Παναχαϊκή (Κανελλόπουλος): Μασούρας 21 (1), Πετράκος 28 (1), Καραπιπέρης 6, Γιαννούτσος 16, Στεφανίδης 10, -αρχική 5αδα-, Μαυροθαλασσίτης 1, Παπατρέχας 4, Χατζημιχάλης 2, Τσιάκαλος 2, Κομπορόζος 2, Τσοπάνογλου 1, Μαντάς.
Απόλλων Πατρών (Μπερδέσης): Αζαρίας 6, Φαλτσέτος, Καψάλος, Πολυδωρόπουλος 19(1), Κοντόγιωργας 7, -αρχική 5αδα-, Ψάρρος 1, Παπακώστας 3, Κασπίρης 1, Αποστολόπουλος, Διαμαντόπουλος, Παπαμιχαήλ, Γιώτης.
Διαιτητές: Αναγνωστοπούλου-Γιώτη

Μικρά-Μικρά απ' την Αγυιά...
* Στο 4-6, η διαιτητής του αγώνα, ζήτησε από τον Μασούρα, να βγάλει το μεταγιόν που φορούσε.

* "Φωτιά" στον αιφνιδιασμό για μια ακόμη φορά η Παναχαϊκή. Πετράκος-Μασούρας-Στεφανίδης-Καραπιπέρης δεν πιάνονταν και έτσι, εύκολοι πόντοι "έχτισαν" την διαφορά στο ματς.