ΝΕΟΙ

Νέοι: ΓΛΥΦΑΔΑ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Omada_Newn_2012_13

Στη Γλυφάδα έμελλε να συναντήσει την πρώτη της ήττα η Παναχαϊκή στο πρωτάθλημα Νέων της "Football League" και τον Νότιο Όμιλο. Το Σάββατο το μεσημέρι, στο Δημοτικό Στάδιο της περιοχής, οι "ροσονέρι" ηττήθηκαν με 1-0 από την               Γλυφάδα, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από 6 αγώνες.

Η εμφάνιση των Αχαιών δεν ήταν καλή. Πολλά λάθη και πίεση από την πλευρά των γηπεδούχων, με πρωταγωνιστή τον Μπότα, που σε δύο περιπτώσεις έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση, σε τετ α τετ με τον Κουϊρουκίδη και νικητή τον πορτιέρο της Παναχαϊκής, που στο ημίχρονο κρατούσε το 0-0...

Στην επανάληψη και παρά τις διορθωτικές κινήσεις του Τσιρόπουλου από τον πάγκο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και στο 75’ ο Παπαρούνας με σούτ εξώ από την μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0...

Το γκολ λειτούργησε σαν... καμπανάκι για την "βασίλισσα", που ανέβασε την απόδοση της, πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να νικήσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Γλυφάδας που κράτησε το 1-0 και πανηγύρισε τη νίκη..

Οι συνθέσεις...
Γλυφάδα (Παπαδόπουλος): Μάνος, Τομαράς (85' Μιχαλακόπουλος), Μπαραδάκης, Γοργάκης, Τσάμης, Σαμιώτης, Τσακύρης, Νίκου, Παπαρούνας (80' Χατζής), Κουϊρουκίδης, Πλατέλλας (65' Παπαδόπουλος).
Παναχαϊκή (Τσιρόπουλος): Μπότα, Κανελλόπουλος (67' Γιάννης), Γκένας (41' Καραβοκύρης), Μπεσμίρ, Καγκάνης, Ανδριόπουλος, Τζελάι, Χούσα, Ρουμπάτος, Κακαφώνης (46' Γεροντίδης), Δημακόπουλος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (6ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ...
Ηρακλής Ψαχνών – Εργοτέλης 2-4 (35’, 55’ Σπανός / 39’, 54’ Λεονάρντο, 37’ Μπουρσέλης, 72’ Γκέκας).
Θρασύβουλος - Φωκικός 2-1 (42’ Μαρτσέλο, 78’ Τσακώνης, / 54’ Κυριάκης).
Απόλλων Σμύρνης - Κόρινθος 2-1 (12’ Σελμανάι, 75’ Μπέντας / 24’ Χατζόπουλος).
Γλυφάδα - Παναχαϊκή 1-0 (75’ Παπαρούνας).
Βύζας Μεγάρων – Παναιτωλικός 1-1 (89’ Μαρίνης / 78’ Ανδριτσόπουλος).
Παναιγιάλειος – Καλλιθέα 0-3 (α.α)