ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

3 βήματα πριν τον τίτλο...

Κέρδισε τον δικέφαλο και πάει ολοταχώς για Α1' ο Προφήτης Ηλίας

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του (και 18η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα) σημειώσε ο Προφήτης Ηλίας ο οποίος στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑ-Η, επικράτησε στο κλειστό της Αλεξιώτισσας, του Δικέφαλου με 58-47.

Η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη συνεχίζει και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής και κρατάει την τύχη στα χέρια της όσον αφορά την υπόθεση "πρώτη θέση" και απευθείας άνοδος στην Α1 ΕΣΚΑ-Η. Οι "μαυροπράσινοι" συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από την ομάδα του Δικέφαλου, μην μπορώντας να ξεφύγουν στο σκορ στην πρώτη περίοδο (13-9 στο 10').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πολύ ισχυρή άμυνα και με σωστές επιθετικές επιλογές, ο Πρ.Ηλίας καταφέρνει και χτίζει μια διαφορά 9 πόντων (27-18 στο 20'). Στην επανάληψη οι πράσινοι παίκτες μπαίνουν αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι και να μην έχουν άγχος στο τέλος και τα καταφέρνουν.

Το τέλος της 3ης περιόδου βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με +17 (43-26). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη κάνει συντήρηση δυνάμεων και διατηρεί εύκολα ένα προβάδισμα 9-11 πόντων και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των φιλοξενούμενων να ξαναμπούν στο παιχνίδι, καταφέρνει και φτάνει σχετικά εύκολα στη νίκη (58-47).

Τώρα, η προσοχή όλων στο "πράσινο" στρατόπεδο στρέφεται στην τελευταία τριάδα αγώνων (Σφήκα, Γαλήνη, Ιτιές) που είναι πραγματικά, φωτιά!

Τα 10λεπτα: 13-9, 27-18 (ημ.), 43-26, 58-47...

Οι συνθέσεις...
Προφήτης Ηλίας: Παντελίδης 6, Καψιμάλης 5, Παπαγγελόπουλος, Λαμπρόπουλος 2, Δουκάκης 7, Σιαμαντάς 4, Αναγνωστόπουλος 9, Κωσταγιαννακόπουλος 14, Ζυγάς 7, Κρόκος, Καλαμαράς 4.
Δικέφαλος: Λιοφάγος 3, Τσαγκρώνης, Στεφανίδης 16 (4), Μαρκόπουλος 2, Μάλλιαρης 8, Χρυσανθόπουλος 2, Πασχάκης Π. 3, Ρουμελιώτης 13.
Διαιτητές: Κρεστενίτης-Γιώτη