ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Στο κυνήγι του Υπερίωνα....

Ποδαρικό με το δεξί για το 2012 έκανε ο Προφήτης Ηλίας. Η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη επικράτησε με 72-66 της Γαλήνης και σημείωσε την 6η συνεχόμενη νίκη της και 10η συνολικά.

Ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη και η Γαλήνη αποτέλεσε σκληρό καρύδι για την πράσινη ομάδα που για ακόμα μία φορά ανέτρεψε την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Παίζοντας αρκετά καλύτερα με μεγάλη ομαδικότητα και πολλές λύσεις στην επίθεση η Γαλήνη προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-14. Οι γηπεδούχοι έδειχναν νωθροί και αποσυντονισμένοι λόγω της διακοπής των εορτών, και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ούτε στη δεύτερη περίοδο όπου και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 34-40.

Οι φωνές του κόουτς των "Πρασίνων" αφύπνισαν τους παίκτες του και έδωσαν το έναυσμα για να "ξαναμπούν" στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν τη νίκη. Όπως κι έγινε. Ο Πρ.Ηλίας βελτίωσε αισθητά την άμυνά του και κάλυψε πολύ γρήγορα τη διαφορά.

Η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν προσπεράσει στο σκορ (51-50) και όλα έδειχναν πως θα έχουμε ένα συγκλονιστικό 4ο δεκάλεπτο. Καμμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και πήγαν χέρι-χέρι μεχρι και 3' πριν τη λήξη (59-59 και 61-61), αλλά ο Πρ.Ηλίας με όπλο την εμπειρία και το καθαρό μυαλό, έφτασε σε μια σπουδαία νίκη (72-66).

Τα 10λεπτα: 14-22, 34-40 (ημ.), 51-50, 72-66.

Οι συνθέσεις...
Προφήτης Ηλίας: Παντελίδης 5, Καψιμάλης 8, Λαμπρόπουλος 2, Δουκάκης 13, Σιαμαντάς 4, Κωσταγιαννακόπουλος 15 (1), Ζυγάς 5, Παπαδόπουλος 16 (2), Αναγνωστόπουλος 4.
Γαλήνη: Γιαννόπουλος 11, Νταβλούρος 5, Μαντάς 5, Λογοθέτης 10, Παστός 15 (2), Δρουγούτης 4, Διαμαντόπουλος 12, Στρέκλας 2.

14. Α.Ε. Ροϊτίκων 12 (518-851)
* Ληξούρι, ΣΦΗΚΑ, Πανελλήνιος, Γαλήνη, Αραχωβίτικα, Σπόρτιγκ έχουν ένα ματς λιγότερο.