ΑΝΔΡΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 67-49 (ΤΕΛΙΚΟ)

Published on

Τέλος στα όποια "κοκκινόμαυρα" όνειρα αναθερμάνθηκαν μετά τη νίκη επί της Κεφαλονιάς έβαλε το Ληξούρι, που στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης θέσης για την 23η αγωνιστική της Α1' ΕΣΚΑ-Η, την Κυριακή το μεσημέρι στο νησί του Ιονίου, επικράτησε 67-49 από τον ΝΕΟΛ και έκανε το 2-0 στη σειρά και έχει το προβάδισμα όποτε και όταν συναντηθεί με την "βασίλισσα"...

Το παιχνίδι στο Ληξούρι κρίθηκε  από το ξεκίνημα, αφού ο ΝΕΟΛ ήταν καταιγιστικός 27-11 στην α' περίοδο, κυριαρχόντας στα καλάθια και με την Παναχαϊκή να μην μπορεί να αντιδράσει. Έτσι με μια μικρή αντίδραση των "ροσονέρι", η διαφορά από το επιμέρους 9-12 πήγε στους 12 το ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 36-24.

Χωρίς λύσεις στην επίθεση η ΠΓΕ. με Μαρούλη, Τρυφωνόπουλο και Αντωνάτο να κυριαρχούν από τους νησιώτες, που με 13-12 επιμέρους σκορ κράτησαν σταθερά το προβάδισμα και τη νίκη, ενώ στην 4η περίοδο, με 18-13 φτάσαμε στους 18 πόντους διαφορά, με τελικό σκορ 67-49 για το ΝΕΟΛ...

Τα 10λεπτα: 27-11, 36-24, (Ημίχρ.), 49-36, 67-49...

Οι συνθέσεις...
ΝΕΟ Ληξουρίου (Τζουγανάτος) : Αντωνάτος 14, Π. Συνοδινός 3 (1), Ντούλες 8 (2), Βεργανελάκης 6 (1 ), Χ. Συνοδινός 6 (2), Μαρούλης 17, Τρυφωνόπουλος 13, Λιάκος.
Παναχαϊκή (Πολυδωρόπουλος): Μασούρας, Λεβεντόπουλος 2, Ζαπανιώτης 8, Ζαφειρόπουλος 9, Διαμαντόπουλος 1, Ρέλλας 10 (1), Παλαδινός 4, Παπαγεωργίου 1, Ξούλος,