ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Το ντέρμπι... έκατσε στον "1"

Την ήττα γνώρισε ο Πρ.Ηλίας στο ντέρμπι κορυφής από τον Υπερίωνα στην Αμαλιάδα με 79-69. Η ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου έβαλε "στοπ" στο σερί των 9 συνεχόμενων νικών της "μαυροπράσινης" ομάδας.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του ανάμεσα σε δύο ομάδες που δίκαια βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η Ηλειακή ομάδα ευτύχησε να προηγηθεί με 20-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά και με την ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη να φροντίζει και να βρίσκεται πάντοτε κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Υπερίωνα να έχει χτίσει μια μικρή διαφορά 5 πόντων (35-30).

Ο αγώνας είχε όλα εκείνα τα στοιχεία που δικαιώνουν τον χαρακτηρισμό ντέρμπι: πάθος-ένταση, μάχες μες στη ρακέτα, αψιμαχίες...! Και έτσι εξελίχθηκε και στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και με καμμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι κάποια στιγμή έφτιαξαν μια διαφορά 6-8, αλλά πάντα ο Προφήτης Ηλίας έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει στο παιχνίδι. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με την κίτρινη ομάδα να προηγείται 54-50. Στην τελευταία περίοδο και στο κρίσιμο τέλος, η αστοχία στις βολές και η έλλειψη καθαρού μυαλού στοίχησαν στους φιλοξενούμενους μια νίκη που ίσως θα τους έδινε την πρώτη θέση από τώρα.

Όλοι πάντως στο "πράσινο" στρατόπεδο δηλώνουν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι την τελευταία αγωνιστική για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Δεκάλεπτα: 22-17, 35-30 (ημ.), 54-50, 79-69...

Οι συνθέσεις...
Υπερίων: Κίντος 2, Κολοτούρος, Ρουμάνι 18, Βασιλικιώτης 8 (1), Τσαρδίκος, Χαρίτος 26 (4), Τσιπολίτης 6, Νικολόπουλος 5, Σένα 4, Μητρόπουλος 10.
Προφήτης Ηλίας: Παντελίδης 4, Κρόκος 3 (1), Λαμπρόπουλος, Δουκάκης 14, Σιαμαντάς 4, Αναγνωστόπουλος 21, Κωσταγιαννακόπουλος 9, Ζυγάς 4, Παπαδόπουλος 8 (1), Καλαμαράς 2.
Διαιτητές: Λογοθέτης-Αθανασόπουλος