ΑΝΔΡΕΣ

Τύχη, νίκη και.... τιμωρία

Αντιμέτωπη με την τύχη της βρέθηκα ακόμη μια φορά η Παναχαϊκή, στην χθεσινή αναμέτρηση με τον Αγροτικό Αστέρα στην Αγυιά. Ευτυχώς, μια φορά η τύχη χαμογέλασε στην Παναχαϊκή, που για μια στιγμή είδε να περνάει σαν "Déjà vu" από μπροστά της η εικόνα της ήττα από τον ΟΦΗ. Όμως, αυτή την φορά, οι "ροσονέρι", κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν απλά "περίπατος". Αρκούσε να ευστοχήσει στο πέναλτι του 7ου λεπτού ο Εμίλιο Φουρτάδο, αλλά ακόμη και έτσι, στο 93ο λεπτό, το 2-1 με το γκολ του Πολ Ουρτάδο δίνει τους 3 "χρυσούς" βαθμούς στην Πατρινή ομάδα που ξεκινάει το 2012 με τον καλύτερο τρόπο... ή μάλλον τον καλύτερο.

Και γράφουμε "μάλλον", γιατί οι Αχαιοί δύσκολα θα γλιτώσουν την «καμπάνα» από την ΕΠΑΕ, λόγω των αμέτρητων μπουκαλιών που έπεσαν στον πάγκο και τους ποδοσφαιριστές του Αγροτικού Αστέρα μετά την ισοφάριση του σκορ σε 1-1, αλλά και εξαιτίας της προκλητικής συμπεριφοράς ορισμένων παικτών της ομάδας του Ευόσμου. Αυτή η συμπεριφορά άλλωστε, είχε σαν αποτέλεσμα την αποβολή του Ασπρίδη, ο οποίος με χειρονομίες αντέδρασε κατά των φιλάθλων, κάτι που είδε τόσο ο διαιτητής του αγώνα, όσο και ο 4ος...

Πλέον, στο "κοκκινόμαυρο" στρατόπεδο, όλοι σκέφτονται το ματς της Δευτέρας με την Αναγέννηση Επανωμής, που θα μεταδοθεί ζωντανά από το "OTE Sport", στις 3 το μεσημέρι.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (9ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ...
Τετάρτη, 04.01.2012 ...
Παναχαϊκή - Αγροτικός Αστέρας 2-1 (60' πεν. Φουρτάδο, 90+3' Ουρτάδο - 78' πεν. Καρακατσάνης)
Ανεγάννηση Επανωμής - Εθνικός Αστέρας 0-0
Φωκικός-Θρασύβουλος 2-0 (37' πεν. Σιάκκας, 69' Ταμπάκης)
Αναγέννηση Γιαννιτσών-Λάρισα 0-3 (27', 84' Τσιμπάμπα, 45' Χατζής)
Διαγόρας-Πιερικός 0-2 (58', 73' Κουτσοσπύρος)
Πανσερραϊκός-Πανθρακικός 0-0
Καλλονή-Βέροια 0-1 (73' Κάντι)
Βύζας Μεγάρων-Πλατανιάς 2-1 (45+1' Χριστοφιλέας, 79' Ηλιόπουλος - 90+2' Μαραγκουδάκης)
Ηρακλής Ψαχνών-Καλλιθέα 2-2 (76' πεν, 90+3' Ζουλιώτης - 15', 20' Μαρουκάκης)