ΝΕΟΙ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Κ19 - ΣΠΑΡΤΗ Κ19 4-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Χωρίς να δυσκολευτεί, η ομάδα Νέων της Παναχαϊκής επικράτησε με 4-1 της Σπάρτης το μεσημέρι της Τετάρτης στο Προάστιο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 3ου γύρου του πρωταθλήματος Νέων της Football League...

Οι "μικροί ροσονέρι", που έδωσαν 4 ματς σε 5 ημέρες (!!!), κυριάρχησαν σε όλα στο αγωνιστικό κομμάτι και πήραν εύκολα τη νίκη, απέναντι στους Λάκωνες, που ήρθαν στην Πάτρα με μόλις 14 παίκτες. Νίκη βέβαια χωρίς βαθμολογικό αντίκρυσμα, αφού πλέον οι Αχαιοί παίζουν κυρίως για την εμπειρία και την βελτίωση τους.

Το σκορ άνοιξε στο 26ο λεπτό ο Αλέξανδρος Βασάρας, όταν μετά από ενέργεια του Μακρή στην περιοχή από δεξιά και σέντρα στο β' δοκάρι, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0). Στο 34' ο Κυριακόπουλος πήρε την ενέργεια από αριστερά, έτρεξε παράλληλα με την περιοχή και σούταρε με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπακοδήμου για το 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, στο 66' ο Βαρσαμίδης έκανε την ενέργεια μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έφτασε στην τελική γραμμή, έσκαψε στο β' δοκάρι και εκεί ο Π. Χριστόπουλος με όμορφο σουτ έκανε το 3-0. Η απάντηση από την Σπάρτη ήρθε με ένα εξαιρετικό φάουλ του Στούμπου με το αριστερό έξω από την περιοχή στο 71', μειώνοντας σε 3-1 και το τελικό 4-1 έγραψε ο Αγριμάκης στο 84', με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, από γύρισμα του Καρμακόλια από αριστερά μέσα στην περιοχή...

Η Παναχαϊκή είχε και άλλες ευκαιρίες για γκολ, όπως το σουτ Αυλωνίτη στο 29' έξω από την περιοχή που κατέληξε άουτ, ένα σουτ του Σκιαδαρέση από κόρνερ του Κυριακόπουλου από δεξιά στο 30', πολύ ψηλά άουτ και μια ευκαιρία στο 39', με τον Ραφαήλ Σκιαδαρέση να εκτελεί κόρνερ από αριστερά, κεφαλιά γέμισμα του Καρμακόλια στο β' δοκάρι, παράλληλα, με την μπάλα να "κολλάει" στην μικρή περιοχή, τον Μακρή να σουτάρει εξ' επαφής, άουτ (!)
Λιγότερες φάσεις στο β' 45λεπτο, όπου ξεχώρισε μια ευκαιρία με τον Βασάρα στο 53', από σέντρα - ξυραφιά από αριστερά του Κυριακόπουλου και τον σκόρερ του 1-0 να "τσιμπάει" την μπάλα από τον τερματοφύλακα, αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ και ένα σουτ του Π. Χριστόπουλου στο 55'.