Tweeter button Facebook button Youtube button

Οι Νέοι 3οι και ελπίζουν για πρόκριση…

Με την οργάνωση και την επαγγελματικότητα που διέπουν και το ανδρικό τμήμα να έχει περάσει και στις ακαδημίες, αλλά και την… αναβίωση του τμήματος που γέννησε τους μεγάλους άσσους και τις ένδοξες στιγμές 127 ετών, η Παναχαϊκή και η ομάδα Νέων της (Κ19) δίνει την δική της μάχη στο πρωτάθλημα Νέων της Football League, στον πρωτότυπο φέτος Νότιο Όμιλο που στα πρότυπα της… Σκωτίας, διεξάγεται σε 3 ομίλους… Μετά τους 2 πρώτους γύρους, βρίσκετε στην 3η θέση και θα τα δώσει όλα για να μπεί σφήνα στους Κρητικούς.

Εκεί, τα νέα αστέρια της «βασίλισσας«, μαζί με τους εξαιρετικούς παίκτες που ήρθαν σαν μεταγραφές (Αμπάρα, Βασάρας, Βαρσαμίδης, Αγριμάκης κ.λπ.), υπό τις οδηγίες του Φώτη Παπαπαναγή, τα πήγαν πολύ καλά και κατάφεραν να είναι σε θέση που διεκδικούν την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά γι’ αυτό θα πρέπει να κάνουν πρωταθλητισμό στον 3ο γύρο, όπου ξεκινούν με -8 από τον Εργοτέλη και -5 από τον ΟΦΗ, τους οποίους θα αντιμετωπίσουν στην και πρότελευταία αγωνιστική (σ.σ. την τελευταία έχει ρεπό η Πατρινή ομάδα).

Οι «ροσονέρι» που είχαν ένα εκπληκτικό ξεκίνημα (νικώντας με 3-0 Εργοτέλη εντός και Κισσαμικό εκτός), κόλλησαν στο «0» με την Καλλιθέα στο Προάστιο, αλλά ακολούθησαν ακόμη δύο νίκες με Σπάρτη (2-0 εκτός) και Παναιγιάλειο (2-1 εντός), για να κλείσουν τον α’ γύρο με ήττα από τον ΟΦΗ με 2-0. Επηρεασμένοι από το δεύτερο κολλητά ταξίδι στην Κρήτη ήρθε η 2η ήττα από τον Εργοτέλη με 3-2 και η επιτροφή στις νίκες με 2-1 επί του Κισσαμικού στην Πάτρα, για να μείνουν στο 1-1 στις Τζιτζιφιές με την Καλλιθέα. Δύο ακόμη νίκες με Σπάρτη (3-0 εντός) και στο Αίγιο με 1-0 επί του Παναιγιαλείου, ενώ η αυλαία έπεσε πάλι με ήττα από τον ΟΦΗ, με γκολ στο 93‘ και σκορ 2-1 υπέρ των Κρητικών

Το «PgeOle» σας παρουσιάζει το πανόραμα αλλά και τον 3ο γύρο της ομάδας των Νέων

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ…
[1η αγωνιστική]
Σάββατο 16.12.17…

Παναχαϊκή – Εργοτέλης 3-0
Καλλιθέα – ΟΦΗ 2-2
Κυριακή 17.12.17…
Σπάρτη – Παναιγιάλειος 3-1
Ρεπό: ΑΟΧ Κισσαμικός

[2η αγωνιστική]
Σάββατο 6.1.18…

ΑΟΧ Κισσαμικός – Παναχαϊκή 0-3
Εργοτέλης – Καλλιθέα 1-1
Τετάρτη 14.3.18…
Παναιγιάλειος – ΟΦΗ 0-4
Ρεπό: Σπάρτη

[3η αγωνιστική]
Σάββατο 13.1.18…

Παναχαϊκή – Καλλιθέα 0-0
Παναιγιάλειος – Εργοτέλης 0-3
Κυριακή 14.1.18…
Σπάρτη – ΑΟΧ Κισσαμικός 0-0
Ρεπό: ΟΦΗ

[4η αγωνιστική]
Σάββατο 20.1.18…

Σπάρτη – Παναχαϊκή 0-2
Καλλιθέα – Παναιγιάλειος 2-0
ΑΟΧ Κισσαμικός – ΟΦΗ 0-3
Ρεπό: Εργοτέλης

[5η αγωνιστική]
Σάββατο 27.01.18…
Παναχαϊκή – Παναιγιάλειος 2-1
ΟΦΗ – Σπάρτη 7-0
Εργοτέλης – ΑΟΧ Κισσαμικός 3-0
Ρεπό: Καλλιθέα

[6η αγωνιστική]
Σάββατο 3.2.18…

ΟΦΗ – Παναχαϊκή 2-0
Σπάρτη – Εργοτέλης 0-3
Κυριακή 4.2.18…
Καλλιθέα – ΑΟΧ Κισσαμικός 2-0
Ρεπό: Παναιγιάλειος

[7η αγωνιστική]
Σάββατο 10.2.18…

Εργοτέλης – ΟΦΗ 2-1
ΑΟΧ Κισσαμικός – Παναιγιάλειος 1-2
Καλλιθέα – Σπάρτη 7-0
Ρεπό: Παναχαϊκή

[8η αγωνιστική]
Παρασκευή 16.2.18…

Παναιγιάλειος – Σπάρτη 1-1
Σάββατο 17.2.18…

Εργοτέλης – Παναχαϊκή 3-2
ΟΦΗ – Καλλιθέα 3-1
Ρεπό: ΑΟΧ Κισσαμικός

[9η αγωνιστική]
Σάββατο 24.2.18…

Παναχαϊκή – ΑΟΧ Κισσαμικός 2-1
Καλλιθέα – Εργοτέλης 0-1
ΟΦΗ – Παναιγιάλειος 1-0
Ρεπό: Σπάρτη

[10η αγωνιστική]
Σάββατο 3.3.18…

Καλλιθέα – Παναχαϊκή 1-1
ΑΟΧ Κισσαμικός – Σπάρτη 2-1
Κυριακή 4.3.18…
Εργοτέλης – Παναιγιάλειος 2-0
Ρεπό: ΟΦΗ

[11η αγωνιστική]
Σάββατο 17.3.18…

Παναχαϊκή – Σπάρτη 3-0
Παναιγιάλειος – Καλλιθέα 0-0
Κυριακή 18.3.18…
ΟΦΗ – ΑΟΧ Κισσαμικός 4-0
Ρεπό: Εργοτέλης

[12η αγωνιστική]
Σάββατο 24.3.18…

Παναιγιάλειος – Παναχαϊκή 0-1
Σπάρτη – ΟΦΗ 1-4
ΑΟΧ Κισσαμικός – Εργοτέλης 0-3
Ρεπό: Καλλιθέα

[13η αγωνιστική]
Σάββατο 31.3.18…
ΑΟΧ Κισσαμικός – Καλλιθέα 0-9
Κυριακή 1.4.18…

Παναχαϊκή – ΟΦΗ 1-2
Πέμπτη 12.4.18…
Εργοτέλης – Σπάρτη 7-1
Ρεπό: Παναιγιάλειος

[14η Αγωνιστική]
Τετάρτη 4.4.18…
Παναιγιάλειος – ΑΟΧ Κισσαμικός 0-1
Πέμπτη 5.4.18…
Σπάρτη – Καλλιθέα 0-5
ΟΦΗ – Εργοτέλης 0-1
Ρεπό: Παναχαϊκή

Από τη βαθμολογία, οι δύο πρώτες ομάδες περνάνε στα ημιτελικά, όπου θα διασταυρωθούν με τους 2 πρώτους του Βόρειου Ομίλου…

# ΟΜΑΔΑ Β ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/-
1 Εργοτέλης 31 12 10 1 1 29 8 21
2 ΟΦΗ 28 12 9 1 2 33 8 25
3 Παναχαϊκή 23 12 7 2 3 20 10 10
4 Καλλιθέα 20 12 5 5 2 30 8 22
5 ΑΟΧΚισσαμικός 7 12 2 1 9 5 32 -27
6 Σπάρτη 5 12 1 2 9 7 42 -35
7 Παναιγιάλειος 5 12 1 2 9 5 21 -16

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ 3ου ΓΥΡΟΥ…
(Οι έδρες προέκυψαν από τις αναμετρήσεις των 2 πρώτων γύρων μετρώντας νίκες και γκολ)

Η Παναχαϊκή από τα 6 ματς που θα δώσει, τα 4 θα είναι στην Πάτρα (Εργοτέλη, Κισσαμικό, Σπάρτη και Παναιγιάλειο), ενώ θα ταξιδέψει σε Καλλιθέα και Ηράκλειο (σ.σ. ΟΦΗ), με στόχο να μπει στην 2αδα που δίνει πρόκριση στην επόμενη φάση…

Αναλυτικά…

15η αγωνιστική
Παναχαϊκή – Εργοτέλης
ΟΦΗ – Καλλιθέα
Σπάρτη – Παναιγιάλειος
Ρεπό: ΑΟΧ Κισσαμικός

16η αγωνιστική
Παναχαϊκή – ΑΟΧ Κισσαμικός
Εργοτέλης – Καλλιθέα
ΟΦΗ – Παναιγιάλειος
Ρεπό: Σπάρτη

17η αγωνιστική
Καλλιθέα – Παναχαϊκή
Εργοτέλης – Παναιγιάλειος
ΑΟΧ Κισσαμικός – Σπάρτη
Ρεπό: ΟΦΗ

18η αγωνιστική
Καλλιθέα – Παναιγιάλειος
ΟΦΗ – ΑΟΧ Κισσαμικός
Παναχαϊκή – Σπάρτη
Ρεπό: Εργοτέλης

19η αγωνιστική
ΟΦΗ – Σπάρτη
Εργοτέλης – ΑΟΧ Κισσαμικός
Παναχαϊκή – Παναιγιάλειος
Ρεπό: Καλλιθέα

20η αγωνιστική
ΟΦΗ – Παναχαϊκή
Εργοτέλης – Σπάρτη
Καλλιθέα – ΑΟΧ Κισσαμικός
Ρεπό: Παναιγιάλειος

21η αγωνιστική
Παναιγιάλειος – ΑΟΧ Κισσαμικός
Εργοτέλης – ΟΦΗ
Καλλιθέα – Σπάρτη
Ρεπό: Παναχαϊκή

Σχετικά με τον συντάκτη

Απαντήστε

*