ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΑΝΔΡΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 67-49 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τέλος στα όποια "κοκκινόμαυρα" όνειρα αναθερμάνθηκαν μετά τη νίκη επί της Κεφαλονιάς έβαλε το Ληξούρι, που στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης θέσης για την 23η αγωνιστική της Α1' ΕΣΚΑ-Η, την Κυριακή το μεσημέρι στο νησί του Ιονίου, επικράτησε 67-49 από τον ΝΕΟΛ και έκανε το 2-0 στη σειρά και έχει το προβάδισμα όποτε και όταν συναντηθεί με την "βασίλισσα"...

Το παιχνίδι στο Ληξούρι κρίθηκε  από το ξεκίνημα, αφού ο ΝΕΟΛ ήταν καταιγιστικός 27-11 στην α' περίοδο, κυριαρχόντας στα καλάθια και με την Παναχαϊκή να μην μπορεί να αντιδράσει. Έτσι με μια μικρή αντίδραση των "ροσονέρι", η διαφορά από το επιμέρους 9-12 πήγε στους 12 το ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 36-24.

Χωρίς λύσεις στην επίθεση η ΠΓΕ. με Μαρούλη, Τρυφωνόπουλο και Αντωνάτο να κυριαρχούν από τους νησιώτες, που με 13-12 επιμέρους σκορ κράτησαν σταθερά το προβάδισμα και τη νίκη, ενώ στην 4η περίοδο, με 18-13 φτάσαμε στους 18 πόντους διαφορά, με τελικό σκορ 67-49 για το ΝΕΟΛ...

Τα 10λεπτα: 27-11, 36-24, (Ημίχρ.), 49-36, 67-49...

Οι συνθέσεις...
ΝΕΟ Ληξουρίου (Τζουγανάτος) : Αντωνάτος 14, Π. Συνοδινός 3 (1), Ντούλες 8 (2), Βεργανελάκης 6 (1 ), Χ. Συνοδινός 6 (2), Μαρούλης 17, Τρυφωνόπουλος 13, Λιάκος.
Παναχαϊκή (Πολυδωρόπουλος): Μασούρας, Λεβεντόπουλος 2, Ζαπανιώτης 8, Ζαφειρόπουλος 9, Διαμαντόπουλος 1, Ρέλλας 10 (1), Παλαδινός 4, Παπαγεωργίου 1, Ξούλος,