ΑΝΔΡΕΣ ΒΟΛΕΪ

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3-0 σετ (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο... γολγοθάς τελείωσε και η Παναχαϊκή ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα χωρίς νίκη, αφού στην 22η αγωνιστική της Volley League, έχασε 3-0 σετ από τον Παμβοχαϊκό και υποβιβάστηκε στην Α2' Εθνική βόλεϊ...

Το ματς δεν χωράει κριτική, αφού η Παναχαϊκή κατέβηκε απλά για να κατέβει, χωρίς Ρουμελιώτη και Λιβαθηνό, με μόλις 7 παίκτες, κλείνοντας μια χρονιά ντροπή σε όλα τα επίπεδα.

Σε 53 λεπτά ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 11-6 από το μπλοκ του Δαλακούρα και την επίθεση του Παλέντζα. Γκλαντσόουν και Παλέντζας δεν είχαν αντίπαλο και το σετ έκλεισε 25-12.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παμβοχαϊκό αργά και σταθερά να οικοδομεί διαφορά καθώς είχε υπεροχή σε όλους τους τομείς και ειδικά σε σερβίς και μπλοκ. Μουνίθ και Παλέντζας έκαναν το 9-5 και με διαφορά ασφαλείας και ισχύ από το κέντρο η διαφορά άνοιξε στο 18-11 με την επίθεση του Γκαντστόουν και το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Κωστόπουλου και το μπλοκ του Γκλαντσόουν για το 25-16 και το 2-0 σετ.

Το σερβίς του Δαλακούρα ήταν η αρχή για σερί 4-0 που έφερε μπροστά τον Παμβοχαϊκό μπροστά με 10-5, ενώ στο 12-7 ήταν η σειρά του Παλέντζα να κάνει τη διαφορά από τα 9μ. και με σερί 5-0 άνοιξε το σκορ στο 17-7, ενώ στο 19-10 ήταν η σειρά του Γεωργίου να πάρει άσσο και να χαλάσει την υποδοχή των πατρινών. Τον αγώνα έκλεισε ο Ρόκα με επίθεση για το 25-16 και το 3-0 σετ.