ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΑΝΔΡΕΣ ΒΟΛΕΪ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΗΡΑΚΛΗΣ 1-3 σετ (ΤΕΛΙΚΟ)

Γράφει ο Αντώνης Παναγόπουλος

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, η Παναχαϊκή ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Ηρακλή στο Κουκούλι, στην 8η αγωνιστική της Volley League...

Τα σετ: 25-27, 23-25, 30-28, 21-25...

Στο Κουκούλι η Παναχαική ήταν ανταγωνιστική σε όλα τα σετ , ωστόσο ο Ηρακλής ήταν πιο ψύχραιμος και βρήκε περισσότερες λύσεις στα πιο κομβικά σημεία του αγώνα . Ο ''Γηραιός'' με αυτή τη νίκη έφτασε τους 13 πόντους και σκαρφάλωσε στην 5η θεση της βαθμολογίας , ενώ η ομάδα της Πάτρας παραμένει καθηλωμένη στον πάτο με την ... απελπιστική συγκομιδή των δυο βαθμών και με τα ''σύννεφα'' του υποβιβασμού να πληθαίνουν και να απειλούν την Πατρινή ομάδα με ... βροχή !

Στο παιχνίδι , οι ''κοκκινόμαυροι'' μπήκαν δυνατά , προηγήθηκαν με 16-13 και 22-20 στο πρώτο σετ , έφτασαν πρώτοι σε μονό σετ μπολ , ωστόσο οι Θεσσαλονικείς βρήκαν τον τρόπο να ''κλέψουν'' το σετ με 25-27 . Μεγάλη μάχη έγινε και στο επόμενο σετ , με τον Ηρακλή να έχει συνεχώς το προβάδισμα με αποκορύφωμα το 6-11 , οι ''ροσονέρι'' με ένα ... ντεμαράζ του Ρουμελιώτη ισοφάρισαν 18-18 , ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά τον τρόπο να αντιδράσουν και να κερδίσουν και το δεύτερο σετ με 23-25 . Στο τρίτο σετ η Παναχαικη βρέθηκε πίσω ξανά με 19-21 , ωστόσο κατάφερε να αντιδράσει στα τέσσερα ματς μπολ του Ηρακλή και με άσο του Σαλαβασίδη ''σφράγισε'' το σετ με 30-28 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς ... Δυστυχώς , οι παίκτες του Παπαδόπουλου δεν είχαν συνέχεια στην αντεπίθεση τους , αφού ο Ηρακλής με μπροστάρη τον Αρμενάκη ''καθάρισε'' σχετικά άνετα το σετ με 21-25 και έγινε η τέταρτη κατά σειρά ομάδα που ''αλώνει'' φέτος το Κουκούλι !

- Περίπου 250-300 φίλοι του βόλλευ βρέθηκαν στο κλειστό , σε μια ωραία ατμόσφαιρα... Μεταξύ αυτών και περίπου 20-25 οργανωμένοι που έδωσαν άλλο παλμό στο παιχνίδι με τις φωνές τους !

- Στο τέλος του αγώνα χειροκροτήθηκαν τόσο οι γηπεδούχοι , όσο και οι παίκτες του Ηρακλή , οι οποίοι ανταπέδωσαν σε μια πολύ όμορφη εικόνα !

Τα σετ: 25-27, 23-25, 30-28, 21-25 (1-3).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Νιέβες 16 (12/15 επ, 4 μπλοκ), Σαλαβασίδης 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 50% υπ -25% άριστες), Οράμας 12 (10/12 επ 2 άσσοι), Ρουμελιώτης Νίκος 25 (24/62 επ,1 άσσος), Πόλχλοπεκ 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 14 (10/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ, 27% άριστες) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Ντόντης 1 (1/1 επ),

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 4 (1/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 14 (13/25 επ, 1 άσσος, 49% υπ – 32% άριστες), Φέργκιουσον 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 31 (27/57 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/19 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ -57% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 76% υπ 47% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης 1 (άσσος), Ελευθερίου.