ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΑΝΔΡΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 55-60 (ΤΕΛΙΚΟ)

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μπάσκετ της Παναχαϊκής, που νίκησε πριν από λίγο στο Αργοστόλι την Κεφαλονιά με 60-55, σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 29-21 αλλά το «γύρισε» και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο 2017, διατηρώντας το αήττητο στην Α1’ ΕΣΚΑ-Η

Η Παναχαϊκή που έφτασε να χάνει ακόμη και 14 πόντους, βγήκε στο β’ μέρος και με εκπληκτικόυς Σαμαρά, Φώτη Παναγόπουλο και τα άλλα παιδιά, πέτυχε την ανατροπή

Οι Πατρινοί μπήκαν νωθρά στο ματς, ήταν κακοί επιθετικά και δεν κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, σαφώς επηρεασμένοι και από το δύσκολο ταξίδι τους. Έτσι βρέθηκαν να χάνουν με 17-9 στο α’ 10λεπτο, μένοντας πολύ χαμηλά στο σκορ…

Σιγά σιγά όμως άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους και το 12-12 της β’ περιόδου τους κράτησε στο -8, έχοντας παρασυρθεί στο ρυθμό της γηπεδούχου ομάδας και «φορτώνοντας» τον Μαναβόπουλο που είχε πάνω τους συνεχώς 2-3 αντιπάλους

Όμως στο ημίχρονο, η Παναχαϊκή μεταμορφώθηκε, βγήκε στο παρκέ και κυριάρχησε. Βρήκε τα πατήματα της, είχε τον Βασίλη Σαμαρά σε εκπληκτική μέρα και 21-10 επιμέρους σκορ προηγήθηκε με 42-39 στο 30’ (!!!).

Η διαφορά έφτασε και στο +9 για τους «ροσονέρι», αλλά στο τέλος η Κεφαλονιά αντέδρασε, και 1,5 λεπτό πριν το φινάλε μείωσε στους 5, ενώ με 3ποντο του Μπαχού έκανε το 55-58. Τελικά ο Φώτης Παναγόπουλος με 2 βολές έκανε το τελικό 60-55

Τα 10λεπτα: 17-9, 29-21 (Ημίχρ.), 39-42, 55-60…