ΕΦΗΒΟΙ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ 69-70 (ΤΕΛΙΚΟ)

Είναι από τα ματς που δεν θες να τελειώσουν... Ένα φανταστικό παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι τυχεροί βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου 16/1 στην Αγυιά, όπου η Παναχαϊκή υποδέχτηκε τον Έσπερο ΑΟΠΑ, στην  -και τελευταία- αγωνιστική του 2ου Ομίλου της β' φάσης Εφήβων της ΕΣΚΑ-Η... Νικητής η ομάδα της Αλεξιώτισσας με 70-69 (!) και χαμένο καλάθι της ΠΓΕ στο τελευταίο δευτερόλεπτο (!)

Αν και βαθμολογικά οι 2 ομάδες έχουν περάσει στην τελική φάση, το ματς είχε ΤΕΡΑΣΤΙΑ αθλητική κόντρα, ενώ στο τέλος έσπασαν καρδιές, με τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Γιώργο Θεοδωρόπουλο να πετυχαίνει 38 πόντους με 1 τρίποντο και τον Λιόνα να ακολουθεί με 21 πόντους, αλλά την τύχη να μην είναι με το μέρος τους, αφού στην τελευταία φάση, ο κατά γενική ομολογία ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ του ματς Θεοδωρόπουλος, αστόχησε σε σουτ κάτω από το καλάθι, για να ολοκληρώσει έναν ΘΡΙΑΜΒΟ...

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και το Έσπερο οριακά μπροστά με 23-20... Η Παναχαϊκή με φοβερά ψυχικά αποθέματα γύρισε το παιχνίδι και με 22-17 στο β' 10λεπτο, προηγήθηκε με 42-40..!!! Ο Έσπερος εκμεταλευόμενος την ισχύ του κάτω από το καλάθι, προηγήθηκε με 2 πόντους (59-57) χάρις στο επιμέρους 19-14 και στην τελευταία περίοδο έγινε... ΧΑΜΟΣ.

Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ, Θεοδωρόπουλος και Λιόνας πήραν στις πλάτες τους την "Κυρία" και φτάσαμε στο συγκλονιστικό φινάλε του χαμένου καλαθιού για τον σταρ της "βασίλισσας", με το 70-69 να παραμένει και να χαρίζει τη νίκη στους φιλοξενούμενους..!!!

Τα 10λεπτα: 20-23, 42-40, (Ημίχρ.), 57-59, 69-70…

Οι συνθέσεις…
Παναχαϊκή (Μυκωνιάτης): Λιόνας 21, Θεοδωρόπουλος 38 (1), Κοντογιάννης, Καλλιακούδας, Καπαρουνάκης 1, (αρχική 5αδα), Στεφανίδης, Λιακόπουλος 2, Βογιατζής 4, Μυτίλης,
Αλεξανδρόπουλος, Κασπίρης 3 (1)…
Νέοι Έσπερου ΑΟΠΑ (Κασικτσόγλου): Σεϊντής, Τσιακμάς 23 (5), Κουτσούκος 12, Αποστολόπουλος 2, Κυριακόπουλος 15, (αρχική 5αδα), Μπακαφούκας 2, Καϊσης, Λαγοπάτης, Σερέτης 1, Γιαννακόπουλος 7 (1), Τσαούρδας 8
Διαιτητές: Σοφιανόπουλος - Ελ Ανύ…