ΑΝΔΡΕΣ ΒΟΛΕΪ

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Νίκος Ρουμελιώτης σε επίθεση...

Νίκη τίτλου στην Ερυθραία για την Παναχαϊκή που στην 6η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Α2' Ανδρών, νίκησε με 3-1 σετ τον Πανερυθραϊκό και παρέμεινε μόνη - πρώτη και αήττητη στον όμιλο της (!!!)

Οι "ροσονέρι" εκμεταλεύτηκαν τα προβλήματα των γηπεδούχων (π.χ. ανετοιμότητα Μανιόπουλου), έφτασαν εύκολα σχετικά στο 2-0 σετ (25-14, 25-22), ο Πανερυθραϊκός απάντησε (2-1) και στο σετ της "φωτιάς" η Πατρινή ομάδα με 30-28 (!!!) πήρε τη νίκη και το 3ποντο...!!!

Στο 1ο σετ, η "βασίλισσα" μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε με 3-1 (μπλοκ στον Κωστόπουλο), η Ερυθραία ισοφάρισε σε 3-3 με τον Παπακυριάκου και μετά το 6-6, η Παναχαϊκή ξέφυγε με σερί 4-0 (10-6) αναγκάζοντας τον Λαϊο σε τάιμ άουτ. Με καλή επίθεση και μπλοκ, η ομάδα της Πάτρας συνέχισε με 13-8 να προηγείται, ο Λυκούρεσης έκανε το 10-15, με μπλοκ του Ν. Ρουμελιώτη έγινε το 12-16 κι ο Λάιος πήρε και το 2ο του τάιμ άουτ. Με φοβρό ρυθμό και σερί 9-2 οι "κοκκινόμαυροι" έκαναν το 0-1 σετ με 25-14 (!!!)

Ξεκινώντας το 2ο σετ, είχαμε και πάλι είχαμε δυναμική είσοδο της "βασίλισσας" (1-4), όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 4-4 και πέρασαν μπροστά με 5-4. Το σετ κύλησε με φοβερές εναλαγές στο σκορ, (11-9 υπέρ της ΠΓΕ), αλλά ο Πανερυθραϊκός έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα (!). Με τον Ν. Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή προήγηθηκε με 21-18, αλλά υπέπεσε σε 2 λάθη που δεν της στοίχησα, αφού με 25-22 έκανε το 2-0 σετ (!!!)

Ολα άλλαξαν στο 3ο σετ, όπου ο Πανερυθραϊκός τα έπαιξε "όλα για όλα", προηγήθηκε με 7-4 και 12-8... Η Παναχαϊκή μείωσε σε 13-11 και 15-14 από επίθεση του Βασιλάκου, για να έρθει το άουτ του Β. Κωστόπουλου να κάνει το 16-16. Η ομάδα του Λάιου έκανε το 18-16, αλλά οι Αχαιοί ισοφάρισαν (18-18). Η διαφορά των 2 πόντων (22-20) έδωσε προβάδισμα στην Ερυθραία που με 25-22 μείωσε σε 2-1 σετ...

Η αγωνία κορυφώθηκε στο 4ο και τελευταίο σετ... Η Παναχαϊκή μπήκε φανταστικά στο παρκέ (0-4), ο Πανερυθραϊκός έκανε το 4-4 και ακολούθησε μάχη πόντου-πόντου. Μπροστά οι Πατρινοί (13-12) που έδειξαν να είναι πιο κοντά στη νίκη, ειδικά μετά το 17-13 και την διαφορά που κρατούσαν... ΑΛΛΑ, οι γηπεδούχοι έκαναν φοβερή αντεπίθεση, ισοφάρισαν σε 22-22 με μπλοκ του Κούνα στο Ντονά. είχαν 3 φορές σετ μπολ (22-23, 23-23, 24-23, 24-24, 25-24, 25-25, 26-25, 27-26, 27-27, 28-28), με τους Ντονάς (28-29) και Βλαχοστάθη (28-30) να χαρίζουν τη σπουδαία νίκη στην Παναχαϊκή..!!!!

Τα σετ: 14-25, 22-25, 25-22, 28-30...

Οι συνθέσεις...
Πανερυθραϊκός (Λάιος): Κρέτσης, Μπαρούτας, Παπακυριακού, Β. Κωστόπουλος, Κούνας, Λυκουρέσης, λίμπερο ο Αχιλλεόπουλος, (Γ. Κωστόπουλος, Μανιόπουλος, Τσαδήμας, Ρεζκ)
Παναχαϊκή (Λυκούδης): Βασιλάκος, Βλαχοστάθης, Ντονάς, Λιβαθηνός, Μαυραγάνης, Ν. Ρουμελιώτης, λίμπερο ο Μ. Ρουμελιώτης (Μούρτζης, Γεωργακόπουλος)...