ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Πήρε μπροστά ο Προφήτης...

Πρεμιέρα με "φαλτσοσφυρίγματα" στην Α2' ΕΣΚΑ-Η

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πρ.Ηλίας μέσα στο Ληξούρι με 56-55 το Σάββατο το μεσημέρι για την4η αγωνιστική της  Α2' ΕΣΚΑ-Η. Η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη αν και παρατάχθηκε με σημαντικές ελλείψεις (Δουκάκης-Παντελίδης-Παπαδόπουλος επαγγελματικές υποχρεώσεις, Μπαλάσκας τραυματίας), βρήκε το ψυχικό σθένος και την καρδιά να πάρει μια πολύ μεγάλη νίκη που ίσως αποδειχθεί καθοριστική για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού και οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν στη δύναμη για να φτάσουν στη νίκη. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με ένα καλάθι διαφορά (15-17). Στο 2ο δεκάλεπτο οι πρασινόμαυροι διεύρυναν λίγο ακόμα τη διαφορά αφού πήγαν στα αποδυτήρια με +4 (27-31).

Και η 3η περίοδος ανήκει στην πατρινή ομάδα που καθοδηγούμενη από έναν εκπληκτικό Κωσταγιαννακόπουλο (τελειώσε τον αγώνα με 23π) φτάνει να προηγείται με 37-44. Η φυσιολογική κούραση των παικτών του Παναγιώτη Κατσούπη στο τέλος (ταξίδεψαν με μόλις 7 παίκτες στο νησί), οδηγεί την ομάδα του Ληξουρίου στην ανάκαμψη στην τελευταία περίοδο, που πλησιάζει στον πόντο! Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαίρια να πάρουν τη νίκη, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Μουρελάτος στην εκπνοή, δεν βρήκε στόχο!

Η διοίκηση του ΑΠΣ Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ ευχαριστεί θερμά τον φίλο της ομάδας Ηρακλή Φουρνιώτη που συνέβαλλε τα μέγιστα για την εγκαιρη μετάβαση της ομάδας στο γήπεδο από το λιμάνι του Πόρου και αντίστροφα.

Τα 10λεπτα: 15-17, 27-31(ημ.), 37-44, 55-56

Οι συνθέσεις...
Ληξούρι: Αντωνάτος Β. 12 (1), Ματζαβίνος, Μουρελάτος, Κουνάβης 9 (1), Αντωνάτος Η. 3, Ρουμελιώτης 6 (1), Βαλλιανάτος 9, Αντωνάτος Γ. 14, Πρεντάνος Δ., Βολτέρας, Μπακούρος, Πρεντάνος Ν.
Πρ.Ηλίας: Καψιμάλης 11, Λαμπρόπουλος, Ζυγάς 2, Κρόκος, Σιαμαντάς 7 (1), Κωσταγιαννακόπουλος 23, Αναγνωστόπουλος 13.
Διαιτητές: Αθανασόπουλος-Κανελλόπουλος