ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε...

Την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑ-Η, σημείωσε ο Πρ.Ηλίας που επικράτησε του Πανελληνίου στο κλειστό της Αλεξιώτισσας με 71-66.

Η ομάδα του Παναγιώτη Κατσούπη (που αγωνίστηκε χωρίς Μπαλάσκα και Καψιμάλη) είδε κι έπαθε για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού συγκροτήματος του Νίκου Δημόπουλου, αλλά με όπλο την εμπειρία της έφτασε στη νίκη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με τις σκληρές άμυνες να κυριαρχούν, ο Πανελλήνιος παίρνει βραχεία κεφαλή στο 10' (14-15). Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι εμφανίζονται λίγο καλύτεροι και παίρνουν το προβάδισμα με 34-29 (ημ.).

Στην 3η περίοδο ο Πρ.Ηλίας μπαίνει αποφασισμένος να... καθαρίσει το παιχνίδι και χτίζει μια διαφορά ακόμα και 11 πόντων (45-34 στο 25'), αλλά η ομάδα του Νίκου Δημόπουλου είχε αντίθετη άποψη. Με πάρα πολύ καλή άμυνα πλησιάζει στους 3π. στο 30' (53-50), και με την ψυχολογία υπέρ της παίρνει και προβάδισμα 4 πόντων στα τελευταία κρίσιμα λεπτά (57-61 στο 37' και 61-65 στο 38'). Οι "πρασινόμαυροι" με όπλο το καθαρό μυαλό και με τον Ζυγά να αποδεικνύεται ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής κάνουν ένα εκπληκτικό 10-1 στο τελευταίο λεπτό. Ο Κωσταγιαννακόπουλος με γκολ-φάουλ μειώνει από 61-65 σε 64-65 στο 1.10 πριν τη λήξη, και ο Ζυγάς φιλοδωρεί με ένα μεγαλοπρεπέστατο κόψιμο τον Λαλιώτη στον αιφνιδιασμό, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Ζυγάς και πάλι με νέο γκολ-φάουλ δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους με 67-65 στα 43'' πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν φάουλ στα 30'' με τον Ανδρουτσόπουλο και έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά αστοχεί και στις δύο βολές! Οι γηπεδούχοι με Παπαδόπουλο και Δουκάκη εμφανίζονται ψύχραιμοι στις βολές (4/4) και φτάνουν σε μία αγχώδη όσο και πολύτιμη νίκη.

Οι παίκτες του Προφήτη Ηλία αφιέρωσαν τη νίκη στους εορτάζοντες Δημήτρη Αναγνωστόπουλο και Δημήτρη Σιαμαντά και στον Δημήτρη Τρασάνη (έφορο του ανδρικού τμήματος) καθώς και στον άτυχο Γιώργο Μπαλάσκα που έχει σοβαρή ζημιά στο γόνατο (χιαστούς) και θα οδηγηθεί στο χειρουργείο.

Τα 10λεπτα: 14-15, 34-29 (ημ.), 53-50, 71-66.

Οι συνθέσεις...
Πρ.Ηλίας: Παντελίδης 2, Λαμπρόπουλος 2, Δουκάκης 10, Σιαμαντάς 3, Κρόκος 3 (1), Κωσταγιαννακόπουλος 11, Ζυγάς 18 (1), Παπαδόπουλος 16 (3), Αναγνωστόπουλος 6.
Πανελλήνιος: Τσαγκάνης, Καρελάς 2, Γεωργόπουλος, Καραχαντζίδης 1, Γάλλος 4, Κοσμόπουλος 6, Σοφατζιδέλης 17, Τσακαλογιάννης 2, Χαϊδής 2, Λαλιώτης 9 (1), Μέρμηγκας 11 (1), Ανδρουτσόπουλος 11 (2).