ΑΝΔΡΕΣ ΒΟΛΕΪ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 3-1σετ (ΤΕΛΙΚΟ)

Από το... χέρι πήρε τους "ροσονέρι" για τη νίκη ο Μένιος Ρουμελιώτης

Τρίτο φιλικό για την ανδρική ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής, πάλι με νίκη (3-1 σετ), την ίδια ώρα, στο ίδιο γήπεδο (σ.σ. Αγυιά), αλλά με διαφορετικό αντίπαλο αυτήν την φορά, την Ολυμπιάδα Πατρών.

Με εμφανή τα σημάδια της κόπωσης, οι "ροσονέρι" του Άρη Αγγελόπουλου, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ σε αυτό το ματς Μένιο Ρουμελιώτη (25-20) και να περάσουν μπροστά σχετικά εύκολα με 25-17 και 2-1 σετ. Στο τέλος, με τους "πιτσιρικάδες" να δείχνουν για μια ακόμη φορά, πως μπορούν υπό προυποθέσεις να στηρίξουν την Παναχαϊκή σε υψηλό επίπεδο, ήρθε το 15-13 καιτο 3-1 στα σετ...

Τα σετ: (21-25), (25-20), (25-17), (15-13)...

Οι συνθέσεις...
Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Διονυσόπουλος, Γεωργακόπουλος, Μ. Ρουμελιώτης, Π. Ρουμελιώτης, Τσέκας, Μούρτζης, Λίμπερο ο Σταθόπουλος, (Κοκόλας, Μαυραγάνης, Καραμπέρης, Παπαδόπουλος).
Ολυμπιάδα (Δαρείος): Χρηστιάς, Τζουβέκας, Φ. Δασκαλόπουλος, Γαλαβασίδης, Αυγέρος, Θανάσουλας, Λίμπερο ο Χ. Δασκαλόπουλος (Δημησιάνος, Πελεκούδας, Ταρανάς, Κατσίκης, Παπαχαραλαμπόπουλος).

Μικρά-Μικρά...
* Από την εξέδρα παρακολουθεί την αναμέτρηση ο Σωτήρης Βλαχοστάθης και ο Ανδρέας Πεφάνης...
* Πολλά χαμένα σερβίς είχαν οι "ροσονέρι", με τον Αγγελόπουλο να παρατηρεί συχνά τους παίκτες του.
* Μικροένταση στο 3ο σετ, αφού η... μουρμούρα στο παρκέ, έφερε εκνευρισμό, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων, δεν υπήρξε γενίκευση.
* Απότομα διεκόπηκε στο 3ο σετ (9-5) το παιχνίδι, όταν ο Παπαχαραλαμπόπουλος "γύρισε" σε πολύ άσχημο πάτημα τον αστράγαλο τουκαι έφυγε από το παρκέ, στην κυριολεξία σηκωτός από τους συμπαίκτες του.