ΑΝΔΡΕΣ ΒΟΛΕΪ

AEK - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 3-0 σετ (ΤΕΛΙΚΟ)

Aek_orestiada_3_0_Baraz_Patra

Πάτησε κορυφή η ΑΕΚ, που στο πρώτο της παχνίδι στο 2ο Ειδικό Τουρνουά Ανόδου κόντρα στην Ορεστιάδα, πήρε άνετη νίκη με 3-0 σετ και έβαλε "φωτιά" στο ματς της Κυριακής (21/4) με την οικοδέσποινα Παναχαϊκή, με την οποία ισοβαθμούν στην 1η θέση...

Στα του αγώνα, η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην... κουρασμένη ομάδα του Έβρου, που αν και μπήκε δυνατά στο ματς (1-4), δεν μπόρεσε να συνεχίσιε στον ίδιο ρυθμό. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 6-6 και με σταθερή διαφορά έμεινε μπροστά στο σκοτ, για να φτάσει στο 25-22 και το 1-0 σετ...

Στο 2ο σετ, η Ορεστιάδα φάνηκε να αντιδρά (3-7, 4-8), αλλά η Ένωση με "οπλο" της τον Παπαδόπουλο και τον Κρέτση σε εξαιρετική εμφάνιση, ισοφάρισε σε 12-12 για να τρέξει ένα εκπληκτικό σερί 13-4 φτάνονατς στο 2-0 με 25-16..!!!

Το ίδιο συνέβη και στο τελευταίο σετ. Προβάδισμα η Ορεστιάδα, ισοφάριση της ΑΕΚ και προβάδισμα στο 8-7. Η διαφορά ήταν ότι οι "πράσινοι" ήταν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Το σκορ κλειστό μέχρι το τέλος, με τους Εβρίτες να ισοφαρίζουν σε 20-20 χάρις το εκπληκτικό τους μπλοκ... Ένα λάθος του Κωνσταντινίδη σε σερβίς του Καπίρη και το άστοχο σέρβις του Βλασακίδη έγραψε το 25-23 και το τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-16, 25-23)...

Οι συνθέσεις...
ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης, Αλεξίου, Παπαδόπουλος, Σασάτη, Σαμαντάς, Ρουμελιωτάκης, λίμπερο ο Κάπελας, (Καπίρης, Μιχαλόπουλος).
Ορεστιάδα (Τσιακμάκης): Γραμματικόπουλος, Κεμανετζής, Αρχοντίδης, Κουλαξίδης, Καψαλιάρης, Βλασακίδης, λίμπερο ο Κωνσταντινίδης, (Καρδαμανίδης, Προδρομίδης, Χουσίδης, Νενογλου).
Διαιτητές: Παπασταθόπουλος-Μπακλέσης

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ…

(2ο Ειδικό τουρνουά ανόδου – Πάτρα)

Παρασκευή 19.4.2013…
Κλ. ΠΓΕ (7.30μ.μ.): Παναχαϊκή – Ορεστιάδα 3-2 (15-25, 25-20, 24-23, 23-25, 15-10)
Σάββατο 20.4.2013…
Κλ. ΠΓΕ (7.30μ.μ.): ΑΕΚ - Ορεστιάδα 3-0 (25-22, 25-16, 25-23)
Κυριακή 21.4.2013…
Κλ. ΠΓΕ (9μ.μ.): Παναχαϊκή – ΑΕΚ (Κουτσούλας – Μόσχος, Παρατηρητής: Ιορδανίδης)

(3ο Ειδικό τουρνουά ανόδου – Ορεστιάδα)

Παρασκευή 26.4.2013…
Κλ. Ορεστιάδας: Ορεστιάδα – ΑΕΚ (…)
Σάββατο 27.4.2013…
Κλ. Ορεστιάδας: Παναχαϊκή – Ορεστιάδα (…)
Κυριακή 28.4.2013…
Κλ. Ορεστιάδας: ΑΕΚ – Παναχαϊκή (…)

——————————————————

(1ο Ειδικό τουρνουά ανόδου – Αθήνα)

Παρασκευή 12.4.2013…
Κλ. Ν.Φιλαδέλφειας (8.15μ.μ.): Ορεστιάδα – ΑΕΚ 3-2 (25-21, 19-25, 25-22, 18-25, 17-15)
Σάββατο 13.4.2013…
Κλ. Ν.Φιλαδέλφειας (5.45μ.μ.): Παναχαϊκή – Ορεστιάδα 3-0 (25-20, 25-21, 25-20)
Κυριακή 14.4.2013…
Κλ. Ν.Φιλαδέλφειας (4.30μ.μ.): ΑΕΚ – Παναχαϊκή 3-2 (20-25, 25-18, 29-27, 21-25, 15-8)