ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 37-38 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Τριανταφυλλόπουλος της ΠΓΕ σε μια όμορφη ενέργεια...

1 βολή του Καπαρουνάκη σε νεκρό χρόνο (!!!), ήταν που έκρινε την αναμέτρηση της Παναχαϊκής με τον Προμηθέα (38-37) στο βοηθητικό κλειστό «Δ. Τόφαλος», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου του τουρνουά Παμπαίδων...

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην δ' περίοδο, αφού η Παναχαϊκή για τρεις περιόδους είχε την υπεροχή και δεν έχανε με τίποτα το προβάδισμα. Με τους γηπεδούχους να σκοράρουν 17 πόντους στο τελευταίο 8λεπτο (τους περισσότερους από βολές) και να συμπληρώνουν τα φάουλ μόλις 30 δευτερολεπτα πριν το τέλος του αγώνα (!!!), έφτανε για να αποκτήσει το παιχνίδι... ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΟ φινάλε. Εκεί, με το σκορ 37-37, ο Καπαρουνάκης της ΠΓΕ κέρδισε φάουλ και πήγε στις βολές σε νεκρό χρόνο. Έχασε την για να παρατείνει την αγωνία, αλλά έβαλε την (!!) χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του...

Οι παίκτες της Παναχαϊκής έπιασαν καλή απόδοση και έδειξαν ότι έχουν και τον χαρακτήρα να πάρουν ακόμη και ματς που κρίνονται στο φινάλε..

Τα 8λεπτα: 6-15, 12-19 (ημιχ.), 20-29, 37-38...

Οι συνθέσεις...
Προμηθέας (Ντούβας): Παγώνης, Γεωργόπουλος 2, Τσιρώνης 2, Λιόλιος, Καρατζούνης 4, -αρχική 5αδα-, Σωτηρόπουλος, Ρήγας, Σπυριδωνίδης 11, Παπαδόπουλος 4, Τριανταφύλλου, Δροσόπουλος.
Παναχαϊκή
 (Παναγόπουλος): Μουρελάτος 2, Θεοφανόπουλος 5, Αλεξόπουλος 9 (1), Καλλιακούδας, Τριανταφυλλόπουλος 9, -αρχική 5αδα-, Θεοδωρόπουλος 6, Τζούδας, Σακελλαρόπουλος 4, Ρούβαλης, Κασπίρης 2, Καπαρουνάκης 1.
Διαιτητής: Τσακαλογιάννης.